Uwaga Mieszkańcy Powiatu Wolsztyńskiego
2017-01-04
Przegląd kominiarski jest nie tylko obowiązkiem ustanowionym przez prawo, który ma uprzykrzać ludziom życie, ale jest on wykonywany przede wszystkim dla bezpieczeństwa mieszkańców.
Dzięki sprawnie działającemu systemowi kominowemu odbywa się prawidłowa cyrkulacja powietrza. Uciążliwe i szkodliwe związki eliminowane są z powietrza. Gdy komin nie jest regularnie czyszczony, praca przewodów, jak i całego systemu zostaje zaburzona. W efekcie nie następuje odpowiednia wymiana powietrza i może dojść do tragedii (w skrajnych przypadkach nawet do zaczadzenia).

Jak często korzystać z usług kominiarskich?
Fakt, że przegląd kominiarski został zaliczony (jest ocena pozytywna), nie zwalnia właścicieli domów czy zarządców budynków wielorodzinnych od kolejnych tego typu kontroli. To żaden wymysł, a prawo stanowi o częstotliwości wykonywania przeglądów kominiarskich. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, powinny być one realizowane przynajmniej raz na rok. Ów stan techniczny winien być potwierdzony, przynajmniej raz w roku protokołem z kontroli przeprowadzonej przez osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Bez względu na stan instalacji kominowych, trzeba też zadbać o czyszczenie przewodów. Czyszczenia przewodów wentylacyjnych najlepiej robić raz do roku, a przewody spalinowe – raz na pół roku. W przypadku przewodu dymowego, raz na około 3 miesiące.

Brak przeglądu kominiarskiego a odszkodowanie od ubezpieczyciela
W przypadku pożaru firma ubezpieczeniowa może nie wypłacić odszkodowania z uwagi na brak okresowych tego typu kontroli kominiarskich.

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 13960363      online: 2
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt