Wizyta - Sokołów - na Litwie
2018-03-06
W dniach 1-4 marca 2018r. miał miejsce wyjazd delegacji Powiatu Wolsztyńskiego do Solecznik na Litwie. Pierwszoplanowym punktem wizyty było zainicjowanie pierwszego w historii tej współpracy spotkania „Sokołów”. Członkowie TG „Sokół” Perkowo spotkali się z członkami TG „Sokół” na Litwie, którym przewodniczył pan Michał Sienkiewicz – sędzia olimpijski na olimpiadzie w Moskwie. „Sokoły” z Perkowa wręczyli swoim przyjaciołom z Litwy monetę upamiętniającą 150-lecie Sokolnictwa Polskiego oraz list gratulacyjny za wieloletnią pracę włożoną w krzewienie kultury fizycznej. Po tym spotkaniu, obie strony wyraziły chęć kolejnego spotkania ale tym razem już na niwie sportowej. W tej chwili rozpoczęto rozmowy nad przygotowaniem towarzyskiego spotkania Polska – Litwa w piłce siatkowej „Sokołów”.

Kolejnym punktem spotkań było zaplanowanie wspólnego konkursu dla dzieci i młodzieży na Litwie upamiętniającego 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Sprawę omawiano na spotkaniu w merostwie w Solecznikach, na którym obecni byli: Dyrektor Centrum Kultury w Solecznikach Grażyna Zabarauskaite, Kierownik Wydziału Oświaty Regina Markiewicz, Dyrektor Domu Polskiego w Ejszyszkach i Radna Regionu Solecznickiego Anna Jesviliene, Starosta Ejszyszek Mirosław Bogdziun, Sekretarz Powiatu Wolsztyńskiego Grzegorz Aryż, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Waldemar Kalitka oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wolsztynie Sylwia Tomiak-Rozynek. Przedstawiciele Powiatu Wolsztyńskiego przedstawili konkretne propozycje co do formy konkursu, jak również zaoferowali zorganizowanie pobytu wakacyjnego na terenie naszego powiatu w ramach nagrody dla laureatów konkursu z Litwy. Prace konkursowe będą miały swoje wspólne wystawy zarówno w Polsce jak i na Litwie.

Przy okazji spotkania z Wicemer Jadwigą Sinkiewicz, która gościła na spotkaniu noworocznym Starosty Wolsztyńskiego Janusza Frąckowiaka w styczniu, przekazano podpisany i oprawiony kalendarz współpracy Polsko-Litewskiej na 2018r.

Na uroczystej kolacji, która miała miejsce w przedszkolu polskim w Ejszyszkach, konsultowano również spotkanie młodzieży polskiej i litewskiej na partnerskim turnieju piłki ręcznej, który organizowany będzie w Polsce i na Litwie.
Najbliższe spotkanie będzie miało miejsce w kwietniu, przy okazji Wolsztyńskiej Parady Parowozów, na którą nasi rodacy z Litwy otrzymali już zaproszenie.

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 15278811      online: 3
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt