17 września: rocznica sowieckiej napaści na Polskę
2018-09-18
17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę - zgodnie z radziecko - niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop - Mołotow. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Rosjanie zaatakowali niespodziewanie. Zaskoczeni Polacy nie byli w stanie stawić czoła przeważającym siłom radzieckim.

W wyniku tych działań do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Miejsce miały także masowe deportacje polskich obywateli, między innymi na Syberię. Armia Czerwona dopuściła się licznych zabójstw i mordów, zarówno na jeńcach wojennych, jak i na ludności cywilnej. Dokonano zbiorowych egzekucji żołnierzy polskich w okolicach Wilna, w Rohatynie i Wólce Wytyckiej, jeńców wojennych maltretowano w Grodnie, Wołkowysku, Oszmianie, Mołodecznie, Nowogródku, Sarnach, Kosowie Poleskim i Tarnopolu. Dokonywano mordów na ludności cywilnej, nie oszczędzając kobiet i dzieci...
Aby zachować pamięć o tych wydarzeniach ustanowiono w roku 2004  dzień 17 września Światowym Dniem Sybiraka.

Na tę okoliczność wieczorna msza święta w wolsztyńskiej Farze została odprawiona przez Księdza Kanonika Sławomira Majchrzaka w intencji Ojczyzny i ofiar pomordowanych w wyniku radzieckiej agresji. Po liturgii poczty sztandarowe oraz delegacje wieńcowe przemaszerowały uroczyście pod Pomnik Katyński, gdzie dalszą część obchodów poprowadził radny powiatowy oraz prezes Związku Sybiraków w Wolsztynie Antonii Janik. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wielkopolski Wicekurator Oświaty Krzysztof Błaszczyk . Pięknym akcentem podczas tej uroczystości była obecność wolsztyńskiej młodzieży ze sztandarami szkół oraz w harcerskich mundurach.
Dziękujemy panu Maciejowi Myczka za obecność ze sztandarem Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych oraz wolsztyńskiej policji za zabezpieczenie przemarszu i uroczystości pod pomnikiem.


Wydział
Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji  

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 15278793      online: 1
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt