Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

„Kopanica – gród nad Obrą” jest kolejną książką wydaną przez samorząd Gminy Siedlec a napisaną przez Jana Rosińskiego w 1978r. Autor pracy, nauczyciel i wieloletni kierownik szkoły w Kopanicy pozostawił po sobie dzieło będące świadectwem umiłowania małej Ojczyzny i jej wspaniałych dziejów. Jedną z najwspanialszych jej kart jest Powstanie Wielkopolskie 1918-1919r (o zdobyciu Kopanicy można również poczytać na tej stronie). Poświęca mu badacz - regionalista rozdział swej pracy. Zawiera on zarówno ustalenia autorstwa ppor. Stanisława Siudy (które autor przywołuje) a także relacje powstańców z samej Kopanicy i okolic. Razem z informacjami z naszej strony internetowej, stanowią ustalenia p. Jana Rosińskiego nieocenione źródło informacji dla miłośników naszego powstania a zwłaszcza tych mieszkających w Kopanicy i okolicznych miejscowościach.

Dariusz Poszwiński

 

„Kopanica – gród nad Obrą” jest kolejną książką wydaną przez samorząd, a dotyczącą spraw związanych z „małą ojczyną”, siedlecką gminą. Książka powstała z inicjatywy Jerzego Rosińskiego, który udostępnił napisaną przez jego ojca Jana Rosińskiego niepublikowaną wcześniej kronikę „Gród nad Obrą”, oraz Tomasza Noculaka, który podjął się opracowania dostępnych materiałów i przygotowania ich do wydania. Praca Jana Rosińskiego, związanego od urodzenia 23 listopada 1912 roku do śmierci 4 lutego 1999 roku z Kopanicą, w latach 1947-1973 kierownika, następnie dyrektora miejscowej szkoły, ujmuje dzieje Kopanicy w zarysie historycznym z fragmentami współczesności. Dla bardziej pogłębionego zobrazowania historii i bogactwa walorów miejscowości okazało się konieczne dodanie nowych treści. Realizacja tego celu nastąpiła poprzez zaproszenie do współpracy autorów, którzy zajęli się opracowaniem poszczególnych tematów.

Propozycja skierowana została przez Tomasza Noculaka, koordynującego wydanie książki, do grona osób o gruntownej i specjalistycznej wiedzy.
Teksty Rafała Nadolnego, Rafała Plebańskiego i Bolesławy Krzyślak, którzy jako byli pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu mieli okazję dokonać wnikliwego rozpoznania tematów związanych z zachowanymi obiektami zabytkowymi w Kopanicy, stały się istotnym wzbogaceniem książki. Uznanie należy się Joannie Rostkowskiej i Dariuszowi Poszwińskiemu, nauczycielom Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kopanicy, których opracowania w istotny sposób wpłynęły na kształt książki. Słowa podziękowania należą się Januszowi Jaskulskiemu, kustoszowi Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, za przybliżenie dziejów kopanickiej kultury. Janusz Jaskulski przysłużył się jej w sposób szczególny, gdyż to on właśnie – wraz z Zygmuntem Gajewskim, autorem wielu zdjęć zamieszczonych w książce – był inicjatorem reaktywowania Konkursu Muzyki Ludowej w Kopanicy. Impulsem do wydania książki było przypadające w 2008 roku 600-lecie istnienia Parafii w Kopanicy. Z tej okazji ksiądz proboszcz Krzysztof Mizerski udostępnił materiały, które poszerzyły zakres opisu publikacji. Życzę wszystkim wielu przeżyć przy czytaniu książki i zachęcam innych do pisania o naszej „małej ojczyźnie”.

Wójt gminy Siedlec Adam Cukier