Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

Wolsztyn i okolice w dobie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

 


Dnia 23 marca 2019 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyła się promocja książki Tomasza Opaski "Wolsztyn i okolice w dobie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919". Książka została wydana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera w ramach obchodów setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego i wyzwolenia Wolsztyna. Spotkanie w bibliotece poprowadził dr historii Marcin Adamczak.
 

Tomasz Opaska (ur. 1983 r.) rodowity Wolsztynianin, absolwent wolsztyńskiej „3”, LO i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Z wykształcenia historyk archiwista. Zainteresowanie autora tematyką powstańczą sięga lat 90-tych. Książka powstała jako plon wieloletnich badań literatury poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu i jest znacznym poszerzeniem pracy magisterskiej autora. Życie zawodowe poświęcił wolsztyńskiej Parowozowni. Jego pasją jest kolejnictwo, podobnie jak zbieranie starych monet, przedmiotów związanych z Wolsztynem i czytaniem historycznych książek.

 

 

 

 

Zainteresowanie autora tematyką powstańczą sięga lat 90-tych. Książka powstała jako plon wieloletnich badań literatury poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu i jest znacznym poszerzeniem pracy magisterskiej autora. W bogato ilustrowanej publikacji ukazane jest m.in. tło historyczne, jaki był Wolsztyn i ówczesne życie sto lat temu oraz przebieg walk na terenie miasta. Jak twierdzi sam autor, podjął się opisania tego tematu, gdyż Powstanie Wielkopolskie bezpośrednio dotyczy naszego miasta i rzutuje na jego dalsze losy.
Podczas spotkania Tomasz Opaska przedstawiał sylwetki dowódców powstania jak i szeregowych żołnierzy z obu stron walk. Opisał dotąd nieznane wydarzenia czy fakty historyczne. Wiele zdjęć w jego książce opublikowano po raz pierwszy. Autor opowiadał o pracy nad materiałami źródłowymi, między innymi część zdjęć pochodzi z muzeum w Rogoźnie czy muzeum w Stęszewie.


Wśród publiczności byli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Wojciech Lis, burmistrz Wolsztyna oraz Janusz Mrozkowiak, przewodniczący Rady Powiatu Wolsztyńskiego. Wyrazili oni obaj uznanie wobec autora za jego pracę i złożyli mu gratulacje. Promocję uświetniła swoim śpiewem Patrycja Krawczyk, a po części oficjalnej można było skosztować okolicznościowego tortu oraz napić się kawy.

foto:www.gloswolsztynski.pl