TOWARZYSTWO PAMIĘCI POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918 - 1919

Powiat Wolsztyński

 

Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
  Kalendarium Powstanie w Przemęcie Powstanie w Siedlcu Powstanie w Wolsztynie Powstanie w Kębłowie Republika Świętno Powstańcy Pomniki, miejsca pamięci Galeria Rocznice powstania
  Rola duchownych powiatu babimojskiego w powstaniu            
 

 

Maksymilian Marcinowski

1895 - 1979

 

 

Rodzina Marcinowskich należy do bardzo zasłużonych dla Kębłowa i szeroko rozumianej okolicy. Protoplastą rodu był Andrzej Marcinowski urodzony w 1840 roku, który był z zawodu kowalem.

Andrzej Marcinowski miał kuźnię na Przedmieściu Kębłowa, obecnie jest to ul. Wolsztyńska. Dobrze prosperujący zakład rzemieślniczy przejął po Andrzeju jego syn, Robert Marcinowski, a było to prawdopodobnie w roku 1905. Robert Marcinowski bywały w kręgach rzemieślników i przemysłowców przekształcił przejęty po ojcu zakład w Fabrykę Narzędzi Rolniczych.

Andrzej Marcinowski był dwukrotnie żonaty. Drugą żoną Andrzeja była Katarzyna Zboralska z Kębłowa i z tego małżeństwa urodził się Maksymilian.

Maksymilian Marcinowski urodził się 13.01.1895 w Kębłowie i uczęszczał tutaj do Szkoły Katolickiej (Szkoła Podstawowa). Po ukończeniu szkoły w Kębłowie Maksymilian podjął naukę w Wolsztynie, gdzie uzyskał maturę. Przygotowanie zawodowe zdobywał w rodzinnej Fabryce Maszyn Rolniczych. Służbę wojskową odbywał w Kilonii w pruskiej marynarce. Po zakończeniu wojny w 1918 roku wrócił do Kębłowa. Z chwilą wybuchu Powstania Wielkopolskiego walczył w Drużynie Kębłowskiej. To Max Marcinowski wspólnie z kębłowskimi powstańcami rozkręcił tory kolejowe uniemożliwiając przejazd pociągu pancernego jadącego z Nowej Soli do Wolsztyna. Zasługi powstańców kębłowskich są trudne do przecenienia, gdyż bitwa o Wolsztyn mogła mieć bardziej krwawy przebieg, gdyby pociąg pancerny dotarł do Wolsztyna.

Bezpośrednio po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim Max Marcinowski służył w szeregach tworzącego się Wojska Polskiego. Już 6 lutego 1919 utworzony został Pułk Zapasowy "Grupy Zachodniej" przemianowany 15 marca 1919 na 7 Pułk Strzelców Wielkopolskich, a 7 stycznia 1920 na 61 Pułk Piechoty. "Grupa Zachodnia" powstała z zorganizowanego wcześniej 2 Batalionu Garnizonu Poznań i kilku kompanii pochodzących z wielkopolskich drużyn powstańczych, istniejących od listopada 1918.

Pułk początkowo znajdował się w Nowym Tomyślu, później w Kościanie a następnie od 28.08.1919 w Gnieźnie. Z okresu gnieźnieńskiego zachowała się fotografia zbiorowa zrobiona dnia 13.03.1920 roku, kiedy Maksymilian Marcinowski był już sierżantem i pełnił obowiązki adiutanta.    

W roku 1929 Maksymilianowi Marcinowskiemu zmarła matka, została pochowana na cmentarzu w Kębłowie, a jej nagrobek zachował się do czasów obecnych. Po śmierci matki Maksymilian otworzył w Wolsztynie Zakład Ślusarski.

Dnia 13.04.1936 roku ożenił się z Jadwigą Wachowską ze Zbąszynia. Z małżeństwa Maksymiliana i Jadwigi Marcinowskich urodziło się troje dzieci: Jerzy – 1937; Barbara – 1940 i Włodzimierz – 1942 rok.

Maksymilian Marcinowski na początku 1939 roku przeprowadził się z rodziną do Poznania i podjął pracę w Zakładach Cegielskiego.     

Maksymilian Marcinowski pozostał wierny branży metalowej do końca życia, zmarł 20.12.1979 roku w Poznaniu i tam został pochowany.

 

                                                                                                                               Napisała: Eugenia Świetlińska, Wolsztyn, 14.11.2009

 

Opracowano na podstawie artykułu Eugenii Świetlińskiej http://www.keblowo.pl/aktualnosc,210.html