Samorządowe Spotkanie Noworoczne
2016-01-26
W piątkowy wieczór 22 stycznia 2016 roku odbyło się Spotkanie Noworoczne samorządowców Powiatu Wolsztyńskiego. W tym roku po raz pierwszy na tradycyjne spotkanie na początku roku zapraszali Starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak, Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, Wójt Gminy Przemęt Dorota Gorzelniak oraz Wójt Gminy Siedlec Jacek Kolesiński. Jak zwykle swoją obecność w Powiecie Wolsztyńskim zaznaczyli Senator RP Jan Filip Libicki, Posłowie na Sejm RP Krzysztof Paszyk oraz Jakub Rutnicki. Samorząd Województwa Wielkopolskiego reprezentowała Zofia Szalczyk – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Nie zabrakło gości z partnerskiego Powiatu Dahme – Spreewald ze Starostą Stephanem Loge, Przewodniczącym Rady Martinem Wille, Wicestarostą Wolfgangiem Starke, Burmistrzem Lübben Larsem Kolanem oraz Klausem-Dieterem Quasdorfem Burmistrzem Gminy Bestensee. Na spotkaniu obecni byli gen. bryg. dr n. med. Andrzej Trybusz - Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Jerzy Bartnik – Prezes Wielkopolskie Izby Rzemieślniczej, Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień reprezentował major Artur Biskup, Jacek Skrobisz Wicekurator Oświaty, Bartłomiej Raj Zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Na spotkanie licznie przybyli samorządowcy z sąsiednich gmin i powiatów Ireneusz Kozecki – Starosta Nowotomyski, Mariusz Zgaiński – Starosta Grodziski, Józef Kwaśniewicz- Starosta Szamotulski, Dariusz Wróblewski – Starosta Zielonogórski, Burmistrz Rakoniewic – Gerard Tomiak, Jerzy Fabiś – Burmistrz Kargowej, Włodzimierz Hibner – Burmistrz Nowego Tomyśla, Mieczysław Drożdżyński – Wójt Gminy Wijewo oraz Zastępca Burmistrza Zbąszynia Marek Orzechowski. Nie zawiedli również radni z Powiatu Wolsztyńskiego, ci z gmin Siedlec Przemęt, Wolsztyn i Powiatu. Byli duchowni oraz przedstawiciele kultury, sportu, rolnictwa, dyrektorzy szkół i nie zabrakło przedstawicieli lokalnego biznesu.

Część oficjalna przebiegała pod hasłem „Współpraca”. Starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak i Burmistrz Wolsztyna w swoich przemówieniach mówili głównie o tym co udało się zrobić wspólnie. Podkreślając i ceniąc współpracę wszystkich samorządów. Były to słowa uznania i podziękowania dla szeregu osób i instytucji, które bardzo zaznaczyły się w pracy samorządów.

Również nasi partnerzy z Niemiec w swoim wystąpieniu podkreślali, jak wielkie znaczenia współpraca ma na gruncie międzynarodowym. Ta współpraca, która przynosi wiele korzyści i radości naszym mieszkańcom. Podpisany został również kalendarz współpracy pomiędzy naszymi powiatami.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć miejsca na podziękowania dla lokalnego biznesu. Podkreślano, że wszystkie sukcesy nie miałyby miejsca bez wsparcia i zaufania innych. Dziękowano za tworzenie dobrego klimatu współpracy, za poczucie wspólnoty, chęć nawiązywania dialogu i mądrość zgodnego osiągania celów, motywację i doping.

Tradycyjnie już  wręczono również przyznane decyzją Rady Powiatu Wolsztyńskiego tytuły „Zasłużony dla Powiatu”. Otrzymali je:

Dariusz Poszwiński,  nauczycielowi dyplomowanemu, magistrowi historii i teologii, Prezesowi Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego w Siedlcu i członkowi Zarządu Oddziału Wielkopolskiego. Obydwa magisteria Pana Dariusza Poszwińskiego są poświęcone dziejom Powstania Wielkopolskiego na terenie Powiatu Wolsztyńskiego.
Jest popularyzatorem wiedzy i tradycji Powstania Wielkopolskiego w naszym powiecie. Od 2007 roku pełni funkcję prezesa Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Siedlcu. Zrealizował film dydaktyczny pt. „Gmina Siedlec w Powstaniu Wielkopolskim w 1918-1919”, który to otrzymał pierwsze miejsce w konkursie ogólnopolskim organizowanym przez TVP i Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wraz kolegą Waldemarem Warciarkiem jest współpomysłodawcą i współautorem strony internetowej  poświęconej dziejom Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Powiecie Wolsztyńskim. Za swoją działalność Dariusz Poszwiński został odznaczony w 2012 roku odznaką honorową Wierni Tradycji.

Władysław Leśnik – to znany społecznik w Żodyniu, gminie Siedlec i Powiecie Wolsztyńskim. Angażował się w wielu komitetach wiejskich odnośnie gazyfikacji, telefonizacji, wodociągowania, budowy dróg wiejskich, chodników w czynie społecznym oraz wielu innych inicjatywach. Był członkiem rady sołeckiej, radnym gminy Siedlec oraz radnym rady powiatu wolsztyńskiego. Udziela się jako dziennikarz „Gminnych Wieści’, był członkiem w stowarzyszeniu Gmin Regionu Kozła. Aktywnie uczestniczy w kontaktach z niemieckim ziomkostwem, inicjator porozumienia z Gminą Golsen w powiecie Dahme-Spreewald. W 2013 był organizatorem 750-lecia wsi Żodyń. Władysław Leśnik jest pasjonatem historii, autorem książki „Żodyń moja mała ojczyzna”, za którą otrzymał nagrodę Wojewody Wielkopolskiego na Poznańskich Targach Książki w 2004 roku. Jeden z inicjatorów Siedleckich obchodów Rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Współzałożyciel siedleckiego koła Związku Emerytów i Rencistów. Był członkiem ligi ochrony przyrody oraz współtwórcą projektu regionalnej energetyki wiatrowej.

Towarzystwo Sportowe „OLD-BOY”- które prowadzi działalność rekreacyjno – sportową na rzecz mieszkańców Powiatu Wolsztyńskiego i zagranicznych partnerów. Towarzystwo prowadzi działalność charytatywną na rzecz powiatu wolsztyńskiego i zagranicznych partnerów (Litwy, Ukrainy, Niemiec). Inicjuje i prowadzi imprezy rekreacyjno sportowe dla dzieci młodzieży z Powiatu Wolsztyńskiego. Towarzystwo Sportowe OLD - BOY prowadzi współpracę zagraniczną w zakresie szkolenia młodzieży uprawiających piłkę ręczną efektem tych działań są międzynarodowe kontakty z klubami w Niemczech, na Litwie, jak również w Danii. Wykorzystując kontakty partnerskie rokrocznie organizowane są międzynarodowe turnieje piłki ręcznej ingerujące młodzież polską z młodzieżą z Niemiec, Litwy, Ukrainy i Danii. Towarzystwo pomaga organizować wypoczynek dla młodzieży z rejonów Solecznickiego na Litwie i Lityńskiego na Ukrainie.

Tytuły wręczyli Starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wolsztyńskiego Jan Aleksander Koziołek oraz Andrzej Wita.

Na zakończenie części oficjalnej wystąpił zespół muzyczny z Gminy Siedlec, po prezentacji którego Wójt Gminy Przemęt Dorota Gorzelniak i Wójt Gminy Siedlec Jacek Kolesiński wygłosili toast noworoczny. Przemówienie Starosty Wolsztyńskiego
pliki do pobrania:
- Przemówienie Starosty

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 15274291      online: 4
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.