Uroczysty jubileusz 50 lat pracy Wybitnego Regionalisty
2016-12-16
Dnia 15 grudnia br. podczas Sesji Rady Powiatu miało miejsce uroczyste uhonorowanie jubileuszu 50 lat pracy Kazimierza Wawrzynowicza, kwalifikowanego przewodnika turystycznego ziemi wolsztyńskiej. Wyrazy uznania Panu Kazimierzowi Wawrzynowiczowi złożyli zaproszeni z tej okazji goście: Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Zofia Szalczyk Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Z ramienia Samorządu Powiatu Wolsztyńskiego gratulacje złożyli Starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak,  Przewodniczący Rady Powiatu Wolsztyńskiego Andrzej Wita oraz Członek Zarządu Powiatu Tadeusz Mąkosa, który przybliżył zgromadzonym wybitne dokonania uhonorowanego.

Pan Kazimierz posiadając uprawnienia organizatora turystyki organizował liczne wycieczki, rajdy rowerowe, biwaki, zloty. Brał czynny udział w wytyczaniu tras turystycznych w regionie. Jako regionalista opracował kilkanaście tematów dotyczących regionu, które prezentował w szkołach, bibliotekach, parafiach, organizacjach społecznych, muzeum. Dzięki swoim publikacjom popularno-naukowym, artykułom prasowym oraz dziesiątkom wykładów, prelekcji, odczytów i pogadanek trwale upowszechniał wiedzę o powiecie. W okolicy Obry dokonał odkrycia średniowiecznych cysterskich kopców granicznych. Zajmuje się także genealogią opisując rody ziemiańskie oraz inne znaczące rodziny. Jego monografia „Obra zarys dziejów” wydana w 2007r. to solidne opracowanie dziejów wsi, od czasów najodleglejszych do współczesnych. Książka ta zebrała wiele pochlebnych opinii i recenzji, w tym wybitnych naukowców-historyków. Za opracowanie pt. „Małe ojczyzny pogranicze kultur  i regionów” otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Eugeniusza Paukszty w 2012r. Kazimierz Wawrzynowicz jest wybitnym regionalistą, był jedynym zaproszonym na Międzynarodową Konferencję pt.: „Pielgrzymka Ottona III do Gniezna”. Całe swoje życie poświęcił popularyzacji turystyki i kultury wśród młodzieży i dorosłych. Dzięki jego wysiłkom dzieje regionu nie zostały zapomniane, wręcz stały się twórczą inspiracją dla inicjatorów działań na rzecz rozwoju regionu. Kazimierz Wawrzynowicz był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany:
- Brązowym Krzyżem Zasługi,
- Złotym Krzyżem Zasługi,
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- Medalem Komisji Edukacji Narodowej
- Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego
- Odznaką Honorową za Zasługi w Rozwoju Woj. Poznańskiego
- Odznaką Honorową za Zasługi dla Woj. Wielkopolskiego
- Odznaką Honorową Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego
- Odznaką Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego
- Medalem Rady Postępu Pedagogicznego
- Nagrodą Kuratora Oświaty
- Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania

Serdecznie gratulujemy jubileuszu i tak wybitnych dokonań, życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy, a w życiu osobistym zdrowia, spokoju i wszelkiej pomyślności.

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 13960366      online: 1
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt