Ferie rozpoczęli po harcersku.
2017-01-31
Członkowie Szczepu Harcerskiego 4 Słońca rozpoczęli ferie zimowe.
W dniach 27-29 stycznia, zuchy, harcerze oraz wędrownicy wspólnie bawili się na corocznym, otwierającym ferie biwaku zimowym. Tym razem bazą zjazdu było Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie.
Program tegorocznego biwaku był bardzo napięty. Nasze zuchy pod okiem dh. Patrycji oraz dh. Ani tworzyły z materiałów wtórnych karmniki dla ptaków. Życiowa lekcja szacunku do przyrody, poparta tworzeniem trójwymiarowej mapy Stumilowego lasu pozostanie na długo zapamiętana. W tym samym czasie harcerze, harcerze starsi oraz wędrownicy pod okiem specjalistów rozwijali swoje zainteresowania. Zdobywali nowe umiejętności oraz sprawności na całe życie. Wyrabianie białej kiełbasy czy pieczenie ciast zadowoliło każdego kulinarnego smakosza. Zajęcia muzyczno gitarowe pozwoliły odkryć nowe talenty w naszym środowisku. Majsterka jaką było robienie karmników pokazała, że w naszej drużynie nie brakuje druhów o rzemieślniczym zacięciu. Ostatnim blokiem tematycznym była fotografia czyli malowanie światłem.
Warto zaznaczyć iż tematyka bloków nie była wybierana losowo. Przed biwakiem została przeprowadzona ankieta nt zainteresowań. Dzięki temu nasi harcerze mogli rozwijać się w zakresie tego co w rzeczywistości ich interesuje.
Jedną z największych atrakcji biwaku był pokaz przygotowany przez funkcjonariuszy z wolsztyńskiej komendy policji oraz strażaków z PSP z Wolsztyna oraz OSP z Obry. Głównym tematem było bezpieczeństwo podczas ferii. Mundurowi, którzy przygotowali godzinny pokaz na jeziorze wolsztyńskim pokazywali uczestnikom biwaku jak należy reagować w sytuacji kiedy pod kimś załamie się lód. Uczulali w jaki sposób wzywać pomoc oraz o czym należy pamiętać samemu przystępując do akcji ratowniczej. Nie zabrakło także chwili wariacji kiedy to ku uciesze zuchów strażacy prezentowali różne sposoby wskakiwania do przerębli.
Jak to na biwaku bywa nie zabrakło także harcerskich zabaw i pląsów oraz wędrowniczej wędrówki. Była gra w tzw. padnij powstań, a całość została zwieńczona uroczystym świeczkowiskiem.
Nie zabrakło też chwil podniosłych. Noc z soboty na niedzielę dla ósemki naszych harcerzy była wyjątkowa. Oto około godziny 1 w nocy zostali oni wyrwani ze snu aby po przejściu trasy złożyć Przyrzeczenie Harcerskie. Gratulujemy postawy, która ich do tego dnia doprowadziła!
Nasz biwak nie mógłby się odbyć gdyby nie pomoc fantastycznych ludzi. Serdecznie dziękujemy druhowieństwu, którzy przeprowadzili zajęcia dla naszych harcerzy. Dziękujemy dh Marii Stachowiak, dh. Marii Czepczyńskiej, dh. Michałowi Nowakowi, dh. Mariuszowi Prządce oraz druhowi Marcinowi Klessie. Wasza pomoc pozwoliła rozbudzić chęć do dalszego rozwijania zainteresowań. Dziękujemy naszemu gospodarzowi p. Mariuszowi Urbanowi, który przyjął nas pod dach wolsztyńskiego gimnazjum. Dziękujemy za wsparcie p. Januszowi Mrozkowiakowi oraz kucharkom ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wolsztynie.
Serdeczne podziękowania dla naszych służb mundurowych. Dziękujemy p. Szymonowi Czachnowskiemu za pomoc w zorganizowaniu pokazu. Dziękujemy funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji z Wolsztyna,  strażakom z Komendy Powiatowej PSP z Wolsztyna oraz strażakom Ochotnikom z Obry.  Wasz pokaz był dla naszych harcerzy wielkim przeżyciem, a Wasze działanie wzbudziło także duże zainteresowanie wśród najmłodszych mieszkańców ulicy Rzecznej, którzy również przypatrywali się pokazowi.
Już nie możemy się doczekać kiedy znów wyruszymy na harcerski szlak.

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 13960356      online: 1
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt