Społeczne Gimnazjum w Wolsztynie ?2009-07-27  
W styczniu 2009 roku Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie zwróciła się do Zarządu Powiatu z prośbą o wyrażenie zgody na utworzenie pozaobwodowego gimnazjum z oddziałami ukierunkowanymi i włączenie go w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie. Wszczęto postępowanie administracyjne z tym związane, ale projekt nie otrzymał pozytywnej akceptacji Rady Miasta i Gminy Wolsztyn i został odrzucony, o czym pisano w prasie lokalnej. Zasugerowano wówczas utworzenie gimnazjum społecznego.
Do podjęcia próby utworzenia tego typu szkoły skłoniły pomysłodawców przede wszystkim propozycje reformy oświaty Pani Minister Katarzyny Hall, które zakładają złączenie programowe gimnazjów i liceów, co w praktyce oznaczało powstawanie liceów przy gimnazjach i gimnazjów przy liceach.
Gimnazjum przy liceum poprzez wczesne profilowanie zwiększa szanse ukierunkowanego rozwoju, indywidualnych  pasji i zainteresowań uczniów. Gimnazjum funkcjonujące przy liceum umożliwiałoby uczniom płynną kontynuację nauki w liceum i jednocześnie wyeliminowałoby powtarzanie treści programowych w obu szkołach. Kontakt gimnazjalistów z młodzieżą licealną, zajęcia dopełniające wiedzę szkolną z dziedzin nieobjętych rozszerzonym programem może przyczynić się do efektywniejszej pracy z uczniem zdolnym.
Projekt utworzenia gimnazjum przy Wolsztyńskim Liceum zakładał powstanie oddziałów ukierunkowanych na języki obce, przedmioty przyrodnicze i humanistyczne. Do współpracy w wolsztyńskim liceum planowano zaprosić nauczycieli gimnazjum.
 
Na pomysł utworzenia gimnazjum  wpłynęły także:
  • bardzo dobre doświadczenia organizacyjne w kwestii prowadzenia zajęć międzyoddziałowych, (kształcenie modułowe)
  • dobra współpraca z nauczycielami gimnazjalnymi, którzy zatrudniani są także w liceum,
  • dobrze wykwalifikowana kadra,  
Projekt ten został zaopiniowany pozytywnie przez Radę Rodziców i Radę Pedagogiczną Wolsztyńskiego Liceum i obecnie rozważana jest możliwość powołania tego typu szkoły. Najważniejsza jest jednak opinia przyszłych uczniów, rodziców, mieszkańców Powiatu Wolsztyńskiego.
Oczekujemy szeroko zakrojonej dyskusji na temat pomysłu utworzenia społecznego gimnazjum przy Wolsztyńskim Liceum.