SPRAWA PRZEKSZTAŁCEŃ SZPITALI WEDŁUG TZW. „PLANU B”
2009-07-14
 
Od kilku miesięcy trwa narodowa dyskusja o przyszłości polskich szpitali. Nabrała ona znacznie szybszego tempa po ogłoszeniu w lutym bieżącego roku projektu tzw. „Planu B” dotyczącego zasad przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego z pomocą finansową dla organów założycielskich, które zdecydują o przekształceniu SP ZOZ-ów w spółki.
Po ogłoszeniu „Planu B” zorganizowaliśmy dwa spotkania z ekspertami do spraw służby zdrowia, którzy współpracowali w tworzeniu w/w planu. Pierwsze spotkanie odbyło się dnia 19.03.09r., na które zaprosiliśmy Dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich i eksperta powołanego przez Ministra Zdrowia - Pana Marka Wójcika. Komunikat z tego spotkania do pobrania ze strony internetowej www.powiatwolsztyn.pl z dnia 23.03.09r.
Następne spotkanie miało miejsce 15 kwietnia bieżącego roku (komunikat umieszczony na stronie www.powiatwolsztyn.pl w dniu 24.04.2009r.) z udziałem  dr Mariana Kachniarza pracującego na co dzień na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wrocławiu specjalizującego się w pracach na rzecz przekształceń w służbie zdrowia.
W spotkaniach tych brali udział samorządowcy nie tylko z Powiatu Wolsztyńskiego, ale również przedstawiciele służby zdrowia (szpitali powiatowych), Związków Zawodowych działających przy SP ZOZ w Wolsztynie, członkowie Rady Społecznej oraz mediów lokalnych. Również Zarząd Powiatu wysłał do Ministerstwa Zdrowia swoje uwagi do założeń „Planu B”(komunikat z dnia 25.02.09 na stronie
www.powiatwolsztyn.pl) precyzując swoje oczekiwania w tej materii. Ogólnopolska dyskusja nad założeniami do tego planu zakończyła się w połowie kwietnia.
Rada Ministrów w dniu 27.04.09r. zatwierdziła uchwałą „Plan B” uwzględniając niektóre ze zgłaszanych postulatów pn. „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”.
W tym momencie podjęliśmy działania o organizację trzeciego spotkania z udziałem posłów i przedstawiciela Ministra Zdrowia. Dzięki dużemu zaangażowaniu Posła Jakuba Rutnickiego dnia 08 lipca bieżącego roku gościł w Wolsztynie na zaproszenie Zarządu Powiatu Pan Jakub Szulc – Wiceminister Zdrowia wraz z Panią Zbigniewą Nowodworską Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wszystkie zaproszone osoby jeszcze raz przybliżyły zasady korzystania z tzw. „Planu B” w kontekście przekształceń SP ZOZ-ów w spółki prawa handlowego z 100% udziałem samorządu powiatowego lub kilku samorządów np. powiatowych, gminnych. Plan ten nie przewiduje udziału w przekształceniu podmiotów niepublicznych.
Poniżej prezentujemy Państwu całą uchwałę Rady Ministrów jako plik do pobrania.
Oczekujemy szeroko zakrojonej dyskusji społecznej na temat struktury lecznictwa szpitalnego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem zapisów i możliwości jakie daje organom założycielskim tzw. „Plan B” w kontekście naszego szpitala w Wolsztynie.
Komentarzy: 14Strona:  1 | 2  dodaj komentarz

  kurjer
2009-07-14

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej 2.04.1997 cytat"dla dobra Rodziny Ludzkiej
pomni gorzkich doświadczeń z czasów,gdy podstawowe wolności i prawa człowie-
ka były w naszej Ojczyznie łamane,pragnąc na zawsze zagwarantować prawa
obywatelskie,a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność,
w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem"
My Wszyscy mając głęboką świadomość i poczucie odpowiedzialności za zaufanie
społeczne, musimy sprostać nałożonym obowiązkom dla dobra Nas Wszystkich.



  mieszkaniec
2009-07-14

Szanowni Państwo!Czas przemija i zaciera w pamięci minione wydarzenia,ale historii i prawd życiowych nie.Kapitałem ogólnospołecznym,mogą zarządzać i pomnażać go tylko ludzie uczciwi szanujący właścicieli tego kapitału.Honor ,uczciwość i głęboko z tymi cechami związana prawdomówność i głęboko rozumiana ODPOWIEDZIALNOŚĆ są wartościami nadrzędnymi.Myślę ,że to jest najważniejsze,a struktura organizacyjna jest drugoplanowa.



  mieszkaniec
2009-07-14

Szanowni Państwo!Stary budynek szpitala został ufundowany przez właściciela Wroniaw w 1906 r.na użytek społeczności wolsztyńskiej i okolic.Rozbudowano w latach 70-tych ze środków społecznych też na użytek społeczności.Powstały kapitał stanowi wartością ogólno społeczną.Doposażono w instrumenty med.też ze środków społecznych.Z przekazywanych pieniędzy tych którzy dzisiaj są zmęczeni ,zawiedzeni i trudno im jest zrozumieć o co chodzi ,a oni jak stali tak stoją
w kolejkach do lekarzy.Tych ludzi nikt się nie pyta co należy zrobić z ich ciężko zapracowanym i utrzymanym kapitałem mającym pomagać w potrzebie.Ten kapitał ma właściciela,któremu odebrano prawo głosu /?/


  mieszkaniec
2009-07-14

Szanowni Państwo!Szpital miejscowy został wybudowany i przebudowany z funduszy społecznych na użytek społeczności tych okolic bo taka była potrzeba chwili i czasów.Nikt nie podważał faktu kto jest jego właścicielem ,miał spełniać oczekiwania zdrowotne w/w społeczności.Społeczeństwo nasze było dumne,że pieniądze przeznaczyło na słuszny cel a w trudnych chwilach zdrowia ma szansę szpitalnego leczenia.Dzisiaj tym samym ludziom trudno jest zrozumieć co stało się z ich pieniędzmi skoro brakuje na ich leczenie i to teraz kiedy potrzebują pomocy,bo są już zmęczeni ,osamotnieni i wypchnięci z życia społecznego.Tych ludzi nikt nie pyta ,co zrobić z ich majątkiem ,komu powierzyć w zarządzanie i jaka forma współwłasności.Wzajemny szacunek może uzdrowić właściwe pojmowanie potrzeb dnia dzisiejszego.Proszę zastanowić się nad pytanie:Czy Szpital Publiczny może przenosić korzyści społeczne i ekonomiczne?


  Ryszard Kurp
2009-07-14

Korzystając z dostępnych informacji pragnę przekazać kilka informacji na zasadzie porównania SPZOZ-U i NZOZ-U (czyli spółki prawa handlowego).1.Odpowiedzialność za długi szpitala:SPZOZ- SAMORZĄD ODPOWIADA ZA DŁUGI SZPITALA W CAŁEJ WYSOKOŚCI. NZOZ- SAMORZĄD ODPOWIADA ZA ZOBOWIĄZANIA SZPITALA DO WYSOKOŚCI KAPITAŁU WNIESIONEGO DO SPÓŁKI KAPITAŁOWEJ. 2.Nadzór właścicielski samorządu: SPZOZ- GENEROWANIE STRAT PRZEZ SZPITAL NIE JEST REALNĄ PODSTAWĄ DO "ZWOLNIENIA" DYREKTORA SZPITALA. PONADTO USTAWA O ZOZ- ach NIE DAJE ODPOWIEDNICH KOMPETENCJI RADZIE SPOŁECZNEJ W ZAKRESIE NADZORU. NZOZ- RADA NADZORCZA SPRAWUJE SKUTECZNY NADZÓR WŁAŚCICIELSKI. NEGATYWNA OCENA DZIAŁALNOŚCI ZARZĄDU SZPITALA JEST PODSTAWĄ DO "ZWOLNIENIA" DYREKTORA SZPITALA. 3.Zarządzanie szpitalem: SPZOZ- ORDYNATORZY ODDZIAŁÓW WYBIERANI SĄ W DRODZE KONKURSU. DUREKTOR SZPITALA MA OGRANICZONE MOŻLIWOŚCI WPŁWU NA WYBÓR I EWENTUALNE ODWOŁANIE ORDYNATORA. NZOZ- DYREKTOR SZPITALA DOBIERA KADRY ZGODNIE Z ZASADAMI EKONOMI I FACHOWOŚCI. DYREKTOR MA MOŻLIWOŚĆ "ZWOLNIENIA" ORDYNATORA ZA ZŁE ZARZĄZANIE ODDZIAŁEM. 4.Działalność komercyjna : SPZOZ-BRAK MOŻLIWOŚCI NZOZ-MOŻLIWOŚĆ OFEROWANIA ODPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH NA ROZWIJAJĄCYM SIĘ RYNKU USŁUG MEDYCZNYCH. Informacje te pochodzą z programu Minister Zdrowia "Ratujemy szpitale polskie".ZAPRASZAM DO DYSKUSJI.

  Ryszard Kurp
2009-07-14

Szanowni Państwo! NA stronie internetowej www.ratujemyszpitale.pl można uzyskać wiele informacji dotyczących proponowanych przekształceń SPZOZ-ów w spółki prawa handlowego.Polecam następujące informacje: 1.Zasady programu 2.Podstawa prawna 3.Pytania i odpowiedzi 4.Grupa ekspertów pracująca przy przygotowaniu PLANU \\\"B\\\" . Ponadto można pobrać następujące materiały:A/ STRATEGIA ROZWOJU OCHRONY ZDROWIA NA LATA 2007-2013 B/ INFORMACJA O PRZEKSZTAŁCENIACH WŁASNOŚCIOWYCH W SEKTORZE OCHRONY ZDROWIA W LATACH 1998-2008 C/ UPROSZCZONY SCHEMAT PRZEKSZTAŁCEŃ SPZOZ-ów NA MOCY PLANU \\\"B\\\". Wszystkie te wiadomości mogą pomóc w publicznej dyskusji na temat dalszej formy prawnej publicznej służby zdrowia .Zapraszam do korzystania z tych dokumentów i publicznej debaty na naszej stronie internetowej.

  mieszkaniec powiatu
2009-07-14

Początkiem procesu przekształcenia SPZOZ w spółkę prawa handlowego z 100% udziałami podmiotów publicznych czyli samorządu lub kilku samorządów jest uchwała rady tego samorządu , który na dziś jest tzw.'' organem założycielskim" dla danego szpitala.Uchwała ta powinna być poprzedzona opinią o procesie przekształceniowym Rady Społecznej działającej przy danym SPZOZ- ie. Jak z tego widać najistotniejszą decyzję w sprawie przekształcenia szpitala w spółkę musi podjąć Rada Powiatu Wolsztyńkiego.Moim zdaniem właśnie ten temat powinien mieć absolutny priorytet w pracach Rady w najbliższych miesiącach aby podjąć wyważoną decyzję w tak istotnej dla lokalnej społeczności sprawie.

  miszcz
2009-07-14

1. Prywatny szpital= prywatna firma=zysk dla właściciela. Pytanie czy procedury określane jako deficytowe, te które kosztują bardzo dużo pieniędzy będą sie opłacać przyszłemu właścicielowi. Czy komuś sie podoba czy nie, są takie choroby których nie opłaca sie leczyc, pacjent długo leży w szpitalu a ten ma mały z tego zysk. Inny przykład: stopa cukrzycowa, długie, trudne leczenie owrzodzeń, a bardziej opłacalna, bo pacjent krótko pozostaje w szpitalu, jest wysoko wyceniona procedura amputacji stopy. Wniosek nie warto walczyć o uratowanie nogi. Cos co jest ostatcznościa w leczeniu stanie sie może dość powszechne.
2. Chciałbym usłyszeć zobowiązanie obecnych władz, zarówno samorządowych jak i władz szpitala, ze NIE CHCA zasiadać w przyszłej radzie nadzorczej szpitala, bądź to nie chca stać sie jego właścicielami. A co zatym idzie zostać dobrze prosperującej firmy. Taka jest bowiem dobrze zarządzany szpital.

  mieszkaniec powiatu
2009-07-14

Minęło ponad dwa tygodnie od ostatniego mojego wpisu. Aż zdziwienie ogarnia człowieka , że nikt nie ma nic do powiedzenia w tak ważnej dla społeczności lokalnej sprawie.Zapraszam do dyskusji i wymiany poglądów szczególnie tych , któzy tak zaciekle atakują obecne władze naszego szpitala. Macie drodzy pańtwo wyjąkową okazję wyrazić swoją opinię,oraz podpowiedzieć w jakim kierunku mają iść przekształcenia w naszej powiatowej lecznicy.Ja natomiast uważam ,że formuła SP ZOZ jest anachronizmem w żaden sposób nie pasującą do oczekiwań jakie ma społeczenstwo w stosunku do usług medycznych ,ktore powinien świadczyć nowoczesny szpital powiatowy.Dlatego też należy szukać takiej formy prawnej dla szpitala,która spełni wymagania opisane wyżej.

  mieszkaniec powiatu
2009-07-14

Cele programu \"B\" bardzo jasno i czytelnie określone.Zasady korzystania z nowej ustawy również.Szkoda tylko że finansowo skorzystają te szpitale które na koniec 2008 roku miały zobowiąania publiczno- prawne.Znowu chcemy pomagać tym którzy zadłużyli się kolejny raz.Plan\"B\"niewiele proponuje tym szpitalom , które dobrze \"gospodarowały\" poblicznymi pieniędzmi.DALSZY CIĄG MOICH UWAG JUTRO.

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18159376      online: 1
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.