Promocja książki dr Zbigniewa Skowrońskiego „Polem, lasem i torami”
2019-01-18
17 stycznia 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera odbyła się promocja książki dr Zbigniewa Skowrońskiego „Polem, lasem i torami”. Opowiadanie to jest pokłosiem konkursu literackiego zorganizowanego w 1999 r. przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury pt. „Wojna, okupacja, ludzie… moje wspomnienia z lat 1939-1945”. Wówczas tekst zdobył jedną z dwóch równorzędnych pierwszych nagród. Obecnie wznowiona opowieść jest rozszerzona i wzbogacona archiwalnymi zdjęciami. Książka wydana jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wolsztyn w serii „Ocalić od zapomnienia”.
Dr Zbigniew Marian Skowroński pochodzi z Głowaczowa w obecnym województwie Świętokrzyskim, a w Wolsztynie mieszka od 1945 roku. Zawodowo był związany z naukami biologiczno-przyrodniczymi i przez trzydzieści lat był nauczycielem w wolsztyńskim liceum. Był również aktywnym organizatorem lokalnego życia społeczno kulturalnego. Jest autorem kilku książek: „Odłowy z oceanu wspomnień”, „Tamte zielone lata”, „Mama”, „Wojna, okupacja, ludzie- moje wspomnienia z lat 1939-1945” oraz „Inne stany świadomości”. W opowieści „Polem, lasem i torami” autor wspomina swoje dzieciństwo z czasów II wojny światowej, okupację, tułaczkę na Zachód oraz lata powojenne do połowy lat 50-tych.
Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem czytelników, sala była zapełniona po brzegi. Dr Zbigniew Skowroński w rozmowie opowiadał o potrzebie spisywania wspomnień jako elementu dokumentacji i utrwalenia informacji, a także ocalenia ich od zapomnienia. Motywem przewodnim jego książek jest Wolsztyn i ludzie tutaj żyjący. Autor opisywał perypetie związane z wydaniem najnowszej publikacji, począwszy od konkursu literackiego sprzed lat, aż po obecne wznowienie.
Autor opowieści otrzymał gromkie brawa od publiczności. Czytelnicy docenili lekkość pióra oraz serce z jakim książka jest napisana. Swoje gratulacje i uznanie wyraził burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, który tak jak wielu obecnych na sali, był niegdyś wychowankiem pana Skowrońskiego. Głos zabrali również między innymi Ireneusz Rutkowski i Robert Mielewczyk. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnili: Julia Lewandowska – gra na gitarze i śpiew, Agata Frąckowiak – śpiew oraz Michał Kaczmarek – gra na pianinie. Pod koniec promocji uczestnicy spotkania mogli skosztować pysznego okolicznościowego tortu oraz kawy. Natomiast do bohatera tego dnia, pana Zbigniewa Skowrońskiego ustawiła się długa kolejka po dedykacje do książki i chwilę osobistej rozmowy.

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 16665730      online: 1
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt