Obowiązkowy Powszechny Spis Rolny 20202020-09-09 14:00:00  

Powszechny Spis Rolny, który rozpoczął się 1 września w całej Polsce (potrwa do 30 listopada br.) obejmuje gospodarstwa rolne rolników indywidualnych, a także te użytkowane przez osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Podstawową formą udziału w badaniu jest samospis przez Internet, czyli udzielanie odpowiedzi na pytania poprzez aplikację, dostępną pod adresem: https://spisrolny.gov.pl.
Dla użytkowników gospodarstw rolnych, którzy nie posiadają dostępu do Internetu, urzędy gmin zorganizowały punkty do samospisu, zapewniając w nich także wsparcie ze strony swoich pracowników. Można również zadzwonić na infolinię pod numerem 22 279 99 99 (wew.1) i wybrać opcję połączenia z rachmistrzem, który przeprowadzi spis telefonicznie.
Udział w badaniu zgodnie z ustawą z 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. jest obowiązkowy!

 


Formularz podzielony jest na 11 działów. Wydaje się, że to dużo, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie pytania będą dotyczyć każdego gospodarstwa rolnego. W spisie rolnym zbierane są dane dotyczące m.in. osoby kierującej gospodarstwem rolnym, powierzchni zasiewów według upraw, powierzchni nawadnianej, zużycia nawozów mineralnych i organicznych, liczebności  i struktury stada zwierząt gospodarskich, rodzaju budynków gospodarskich czy produkcji ekologicznej. Co ważne w badaniu zbierane są dane według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r., nie w dniu dokonywania czynności spisowych.  Wszystkie dane podane przez rolnika są bezpieczne! Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.
Dane w Powszechnym Spisie Rolnym zbierane są na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, w tym podziału środków unijnych. Zebranie informacji o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, jest niezbędne dla realizacji krajowej, regionalnej, lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi. To jedyne badanie rolne, które pozwala na udostępnianie informacji i analizy na poziomie gminy.