Sztandar będzie teraz w muzeum2019-07-02 07:44:00  
Zarząd Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Wolsztynie przyjął uchwałę o rozwiązaniu Koła z dniem 30 czerwca br. W dniu likwidacji Koło, które miało siedzibę w starostwie, liczyło 45 osób. 3 lipca Jan Podlaski przekazał sztandar organizacji do Muzeum Marcina Rożka, na ręce dyrektorki Zofii Chwalisz. Ostatni skład zarządu: prezes Stefan Matuszkiewicz, wiceprezes Jan Podlaski, skarbnik Eugenia Dudzińska, sekretarz Stefania Jankowiak-Perz oraz Wanda Sworowska - komisja rewizyjna.

Początki ruchów kombatanckich na terenie Ziemi Wolsztyńskiej sięgają 1945 r. W latach 1945-1949 na naszym terenie istniały: Związek Uczestników Walki Zbrojnej o Niepodległość i Demokrację (założyciel i pierwszy prezes Kazimierz Kustra), Związek Osadników Wojskowych na Ziemiach Odzyskanych w Babimoście (prezes Edward Kuraszewicz), Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych (prezes Stanisław Barski), Związek Powstańców Wielkopolskich (prezes Jan Wojtas). 

We wrześniu 1949 r. w Warszawie podczas kongresu połączeniowego powołano Związek Bojowników o Wolność i Demokrację, którego celem było zintegrowanie wszystkich środowisk kombatanckich – delegatem z terenu Wolsztyna był Florian Antkowiak, były więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Związek jako cele główne przyjął: popularyzację i utrwalanie historii oraz tradycji walk o wyzwolenie narodowe i społeczne, opiekę nad członkami ZBoWiD i pozostałymi po nich rodzinami w zakresie spraw socjalnych, aktywizację członków ZBoWiD w życiu społecznym kraju, działanie na rzecz organizacji międzynarodowych kombatantów dla utrwalania pokoju. Dodatkowo ZBoWiD zajmował się gromadzeniem archiwaliów, organizował obchody ważnych rocznic oraz uczestniczył w budowie pomników, które upamiętniały działalność kombatantów i ich martyrologię. W 1990 r. powstał Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, który jest organizacją kombatancką o charakterze wielośrodowiskowym, zrzeszającą obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu oraz byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów.