Szukamy chorych dzików!2019-11-25 13:26:00  
Po raz trzeci w krótkim czasie starosta Jacek Skrobisz zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Temat jest stały: zagrożenie ASF – wirusem afrykańskiego pomoru świń.  Rozmawiano o już zrealizowanych przeszukiwaniach lasu w celu ewentualnego zlokalizowania chorych dzików i akcjach dopiero planowanych. 
Powiatowy Lekarz Weterynarii Dominika Kmet poinformowała, że podczas pierwszego przeszukania (ok. 3 tys. ha) nie znaleziono martwych dzików. Akcja ma potrwać do 31 grudnia do godz. 16.00. Przeszukiwany będzie pas o szerokości 5 km od granicy z województwem lubuskim na terenie gmin: Wijewo (pow. leszczyński) oraz Przemęt, Wolsztyn i Siedlec (pow. wolsztyński). Przewidywany obszar to ok. 450 km kw. (5 km x 90 km) – chodzi o miejsca bytowania dzików, w szczególności ich ostoje oraz miejsca żerowania. Wsparcia udzieli wojsko z obrony terytorialnej. 

Inne ważne informacje: 
a) Przeszukania mają się początkowo odbywać co tydzień. Jeśli wynik będzie negatywny – co dwa tygodnie, 
b) Powiatowy Lekarz Weterynarii zrefunduje koszty utylizacji martwych dzików znalezionych na prywatnych posesjach, 
c) w Poznaniu już działa laboratorium Zakładu Higieny Weterynarii, które będzie badało próbki z ciał padłych dzików (dotychczas były wysyłane do Puław), 
d) w województwie lubuskim (powiat nowosolski i wschowski) wprowadzono zakaz wstępu do lasu.


2