W Poznaniu rozmawiano o ASF2019-12-03 09:50:00  
Spotkanie przedstawicieli samorządów oraz powiatowych lekarzy weterynarii odbyło się w poniedziałek (02.12.) w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu. Temat – ASF (afrykański pomór świń). Rozmawiano m.in. o bieżącej sytuacji w zakresie utylizacji tzw. produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.
Nasz region reprezentowali: starosta wolsztyński Jacek Skrobisz, burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, wójt gminy Przemęt Janusz Frąckowiak oraz wójt gminy Siedlec Jacek Kolesiński. Byli także samorządowcy z Leszna, Wijewa, Włoszakowic, Grodziska Wlkp., Rakoniewic, Wielichowa, Nowego Tomyśla i Zbąszynia.
Starosta J. Skrobisz przedstawił aktualną sytuację w powiecie wolsztyńskim, apelując o lepszą koordynację działań na szczeblu wojewódzkim oraz wprowadzanie coraz lepszych procedur w sytuacji zagrożenia ASF. Zadeklarował pełną gotowość samorządów do efektywnej współpracy. Po konsultacji z Dariuszem Dymkiem, dyrektorem wojewódzkiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ustalono, że w najbliższym czasie odbędzie się kolejne spotkanie lub wideokonferencja, poświęcone tematyce ochrony przed ASF.