Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home

Historia Powstania

Publikacje

Powstanie w internecie

Klub młodzieżowy

Archiwum

Cele TPPW

Linki

Kontakt Autorzy

 

 

Wędrówka szlakiem powstańczym po gminie Wolsztyn

W niedzielę 19 lutego 2023 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Stradyniu i wolsztyńskie koło nr 2 TPPW 1918 - 1919 zorganizowało dla dzieci i rodziców wędrówkę śladami powstańców wielkopolskich.

Kilkunastu młodych śmiałków wybrało się wraz z Hubertem Rokoszewski i Waldemarem Warciarkiem śladami wydarzeń z lat 1918-1919.

Stojąc w Wolsztynie na ulicy Poznańskiej, wyobrażali sobie jak to było, gdy Niemcy strzelali do powstańców od strony mola, gdzie była restauracja, w której próbowano dojść do porozumienia i na którym balkonie stały karabiny maszynowe.

Podczas wędrówki grupa rozwiązała quest historyczny "Chwała bohaterom".

Następnie uczestnicy projektu udali się do Obry, aby zapalić znicz w miejscu, gdzie poległ powstaniec Józef Buczkowski, poznać historię ponad 200 dni wolnego państwa Świętno i na własne oczy zobaczyć tory, które powstańcy rozkręcali w Kębłowie, aby niemieckie siły nie dotarły z pomocą do Wolsztyna.

Wyprawa zakończyła się w sali wiejskiej w Stradyniu, gdzie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Stradynia oraz sołtys Roman Andrys poczęstowali ich ciepłym poczęstunkiem.

Każdy otrzymał pamiątkową, okazjonalną przypinkę oraz folder o Powstaniu Wielkopolskim, ufundowane przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Wielkopolskiego 1918-1919.

tekst na podstawie relacji Pani Agaty Andrys (FB/Stradyń)