Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

Dokładnie 15 lat temu, 4  kwietnia 2008 r. pojawiła się na serwerze Starostwa Powiatowego w Wolsztynie strona internetowa https://www.powiatwolsztyn.pl/powstanie/,  poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu w naszym regionie.

Do pomysłu stworzenia takiej witryny związanej ze zbliżającą się wtedy 90-rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego przychylił się ówczesny starosta - Pan Ryszard Kurp.

Obecny włodarz powiatu - Pan Jacek Skrobisz również ma fundamentalny wkład w istnienie tej strony. Jeszcze będąc dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3 w Wolsztynie, namówił jednego z nauczycieli Waldemara Warciarka, na stworzenie  w 2006 roku pierwszej szkolnej witryny www.

Dzięki temu Powiat Wolsztyński jest jedynym w Wielkopolsce, który może się pochwalić bogatą w treść stroną internetową, poświęconą walkom prowadzonym w latach 1918-1919.

Wtorkowy (04.04) jubileusz założenia powiatowej strony o powstaniu był okazją do spotkania władz powiatu i członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z kół w Wolsztynie, Siedlcu i  Przemęcie.

Główny redaktor strony zapoznał obecnych z jej statystykami. Strona ma m.in. 469 podstron, 227 galerii, 8271 zdjęć (w tym 51 archiwalnych), 10600 zdjęć, grafik, map, listę 25 opracowań ogólnych, 24 regionalnych, listę wszystkich powstańców, pochowanych na wolsztyńskim cmentarzu oraz 409 archiwalnych wpisów.

Spotkanie stało się również okazją nie tylko do wspomnień ale również do pogłębienia owocnej współpracy Starostwa i TPPW 1918 - 1919. Pan Starosta Jacek Skrobisz przekazał na ręce prezesa wolsztyńskiego koła TPPW 1918 - 1919 klucze do pomieszczenia biurowego na potrzeby wszystkich kół TPPW Powiatu Wolsztyńskiego.