Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

XX - lecie nadania Zespołowi Szkół w Przemęcie

imienia

Powstańców Wielkopolskich

 

Fot. UM Przemęt

 

20 lat temu – 6 stycznia 2004 roku przemęcka Szkoła Podstawowa otrzymała zaszczytne imię Powstańców Wielkopolskich, które obchodzone było w 105 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie.

W tym szczególnym dniu na uroczystym apelu szkolnym wśród licznie zaproszonych gości uczestniczyli Wójt Gminy Przemęt – Janusz Frąckowiak, Przewodnicząca Rady Gminy Przemęt – Elżbieta Wita, Skarbnik Gminy Przemęt – Bożena Ćwiklińska, emerytowany Dyrektor Zespołu Szkół w Przemęcie i wieloletni Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – Antoni Fornalski, Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej – Ewelina Wesołowska, oraz emerytowani pracownicy szkoły.

 

 

Na początku apelu serdeczne słowa do zebranych skierowała Dyrektor Zespołu Szkół w Przemęcie – Katarzyna Wiśniewska, wyrażając radość ze wspólnego świętowania. Podkreśliła doniosłość spotkania oraz dumę naszej społeczności z faktu, iż patronują nam    właśnie Powstańcy Wielkopolscy.

 

 

Wójt Gminy Janusz Frąckowiak w swoim wystąpieniu pogratulował uczniom i pracownikom przemęckiej szkoły pielęgnowania pamięci o tak znamienitych Bohaterach naszej Małej Ojczyzny.Podziękował też byłemu Dyrektorowi A.Fornalskiemu za inicjatywę i zorganizowanie tej uroczystości w dniu 6 stycznia 2004 r. oraz podkreślił dalszą jego działalność w kultywowaniu pamięci o naszych Powstańcach w ciągu minionych 20 lat poprzez wydanie liczne publikacji oraz filmu dokumentalnego o przebiegu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Przemęckiej.

 

 

Wyrazicielką gratulacji z okazji szkolnego święta była również Przewodnicząca Rady Rodziców SP – Ewelina Wesołowska, która przedstawiła fakty dotyczące rozwoju edukacji w Przemęcie oraz złożyła również podziękowanie b. Dyrektorowi Antoniemu Fornalskiemu za rozpoczęcie i kultywowanie pamięci o naszych Powstańcach.
Antoni Fornalski – podziękował Dyrektor Katarzynie Wiśniewskiej, która w imieniu społeczności szkolnej podziękowała jemu za inicjatywę i determinację w nadaniu szkole zaszczytnego imienia Powstańców Wielkopolskich, za dbałość o groby powstańcze oraz za kontynuowanie pamięci o naszych Bohaterach podczas licznych prelekcji historycznych.
Następnie przypomniał wszystkim historię wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Święto 3 Króli w Przemęcie 6 stycznia 1919 r. oraz jego przebieg. W dalszej części swego wystąpienia przedstawił/przypomniał uroczystość nadania imienia szkole w dniu 6 stycznia 2004 najpierw w Kościele farnym a potem w szkolnym holu i na sali gimnastycznej. Zapraszał do obejrzeniu filmu z tej uroczystości, który znajduje się w bibliotece szkolnej. Podziękował uczniom, nauczycielom i wychowawcom za godne kontynuowanie pamięci o swoim Patronie.

 

 

Występy artystyczne uczniów przybliżyły zgromadzonym historię wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Przemęckiej.

 

 

 

 

Uczestnicy uroczystości obchodów 20 – lecia nadania imienia szkole, mogli skosztować okolicznościowy tort.