samorządowy serwis informacyjny
Dzisiaj jest 03-08-2020
szukaj
szukaj

Jubileusz współpracy pomiędzy powiatami - wolsztyńskim i Dahme-Spreewald

2020-07-01

Mija 20 lat od historycznego momentu podpisania porozumienia o wzajemnej współpracy obu powiatów. Impulsem do zapoczątkowania tego przedsięwzięcia były kontakty, jakie już od 1993 r. istniały między miastami powiatowymi - Wolsztynem i Lubben. Nadmienić trzeba, iż oba regiony mają wiele wspólnych cech, począwszy od bogactwa lasów i jezior, a kończąc na serdeczności swoich mieszkańców. Szybko spostrzegliśmy, że mamy sobie wiele do zaoferowania. Nasza współpraca cieszy się dużym zainteresowaniem, odznacza się ciągłym wzrostem wartości, pomysłowości i przyjaźni. - To coś wspaniałego, kiedy możemy obserwować jak konkretne osiągnięcia na płaszczyźnie miast i powiatów po obu stronach Odry wzbogacają i upiększają nasze życie -  zaznacza starosta wolsztyński Jacek Skrobisz.

 

Partnerstwo naszych powiatów jest naturalnym elementem funkcjonowania nowoczesnej europejskiej administracji samorządowej. Kontakty, wymiana kulturalna i wzajemne poznawanie nacechowane są chęcią przezwyciężania nieufności i pokonywania stereotypów, dodatkowo uzupełniane o wspólne kierunki działania. Widać to szczególnie podczas spotkań młodzieży, kiedy to uczniowie rozmawiają ze sobą , bawią się, podróżują i pracują.  Staje się wówczas jasne, ile mamy ze sobą wspólnego i ile nas łączy.

 

Przez dwie dekady działania obu samorządów obejmowały wiele płaszczyzn kooperacji: wymianę kulturalną i artystyczną, wymianę doświadczeń grup zawodowych i społecznych - strażaków OSP, nauczycieli, sportowców, grup i organizacji seniorskich. Tradycją stała się już „Długa noc przedsiębiorców”. Przedsięwzięcie skierowane jest do osób zainteresowanych wymianą doświadczeń produkcyjnych i technologicznych.

 

Również młodzież od wielu lat ma niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w letnim obozie w ramach trójstronnej wymiany młodzieży „My w Europie, młodzież w dialogu”. Jest to kilkunastodniowy, turnus rekreacyjno-wypoczynkowy, w trakcie którego nastolatki nie tylko integrują się poprzez zabawy sportowe, ale także poznają swoje kultury oraz uczą się komunikacji w obcym języku.

 

Relacje pomiędzy urzędnikami obu powiatów, ich rodzinami i przyjaciółmi nawiązywane były podczas  licznych wydarzeń kulturalno-turystycznych. Staże, cykliczne rajdy rowerowe, spływy kajakowe, piesze wyprawy po ścieżkach rekreacyjno-edukacyjnych zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. - Najważniejszą cechą naszej 20-letniej współpracy jest to, że oprócz naturalnej wymiany instytucjonalnych doświadczeń, wielką rolę gra czynnik ludzki: wzajemna ciekawość, sympatia, życzliwość, szczere zainteresowanie codziennością i regionalnymi dokonaniami. Przez minione lata nabraliśmy odwagi i pewności we wspólnym działaniu. Jesteśmy silniejsi o doświadczenie i dojrzałość. Międzynarodowa współpraca nie jest bowiem administracyjnym zadaniem. Jest misją mającą na celu zmianę w świadomości społecznej, zbliżenie kultur i wzajemny szacunek tradycji dziedzictwa. Róbmy wszystko, żeby tych dobrych lat nie zmarnować – podkreśla Jacek Skrobisz.

 

Niestety, sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa nie pozwoliła nam świętować jubileuszu w zaplanowany wcześniej sposób. Główne uroczystości miały odbyć się w Lubben 26 i 27 czerwca. Miało to być nadzwyczajne  posiedzenie rady powiatu Dahme-Spreewald, w której mieli uczestniczyć także radni powiatu wolsztyńskiego. Ponadto miał się odbyć festyn muzyczno-kulinarny.
Ale mieszkańcy obu powiatów spoglądają z optymizmem w przyszłość. Są pewni, że przetrwają kryzys spowodowany koronawirusem i tak szybko jak to tylko możliwe wznowią partnerskie stosunki w dotychczasowym wymiarze.  

 

Na stronie internetowej niemieckiego powiatu ukazał się tekst okolicznościowy nawiązujący do jubileuszu. Starosta Stephan Loge powiedział m.in. - Partnerstwa komunalne są wyrazem europejskiej jedności i identyfikacji. Gdy spotkają się ze sobą ludzie z rozmaitych stron Europy, dochodzi do identyfikacji problemów, wymiany poglądów i wyjaśnienia różny punktów widzenia –   dotyczy to wszystkich tematów i problemów. Jestem bardzo dumny z efektów naszego partnerstwa z polskim powiatem wolsztyńskim. Z tego miejsca chcę wszystkim pracującym na rzecz partnerstwa i je popierającym, po obu stronach Odry, serdecznie podziękować.

 GALERIA: Jubileusz współpracy pomiędzy powiatami - wolsztyńskim i Dahme-Spreewald
<- powrót

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
mapa powiat gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2019.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt
 liczba odwiedzin: 18174219      online: 1
© 2019 MBEST