samorządowy serwis informacyjny
Dzisiaj jest 28-03-2024
szukaj
szukaj

Wielkopolski Rok Rodu Mielżyńskich

2021-04-23

Przypomnijmy, że Sejmik Województwa Wielkopolskiego ogłosił rok 2021 Wielkopolskim Rokiem Rodu Mielżyńskich w hołdzie dla ich zasług dla historii regionu i kraju. Teraz marszałek Marek Woźniak apeluje do placówek oświatowych i naukowych, organizacji społecznych i gospodarczych, samorządów oraz wszystkich mieszkańców naszego województwa o upowszechnianie wiedzy i kultywowanie pamięci o rodzie Mielżyńskich oraz wartości jego służby i dokonań.

 

W czasie, kiedy kluczową rolę w przygotowaniach dla odzyskania wolności Polski odgrywała koncepcja pracy organicznej, przedstawiciele rodu Mielżyńskich z powodzeniem własnymi czynami umacniali i rozwijali tę cenną ideę oraz upowszechniali ją na szeroką skalę wśród społeczeństwa. Ród Mielżyńskich ugruntowując wartościowy i przynoszący wymierne efekty model służby Polsce, jednoczył i inspirował do działania mieszkańców niezależnie od ich pochodzenia czy statusu społecznego. Podejmując godny podziwu wysiłek patriotyczny i wykazując aktywność na wielu obszarach, w tym w rolnictwie czy edukacji, umacniał solidarność i rozwijał świadomość narodową Polaków, dając cenny przykład oraz dzieląc się własnym doświadczeniem, wiedzą i dobrami.
Jednym z przejawów takich szlachetnych działań było m.in. wspieranie przez Macieja Józefa Mielżyńskiego (1799-1870) powstawania poznańskiego „Bazaru”, a następnie objęcie stanowiska dyrektora tej instytucji, jak również prowadzenie wzorcowego gospodarstwa w Chobienicach i aktywność ukierunkowana na rozwój oświaty na wsi. Chobienice stanowiły siedzibę rodziny Mielżyńskich herbu Nowina od drugiej połowy XVII wieku do 1939 r. W XVIII wieku hrabia Józef Mielżyński – wojewoda poznański a później wojewoda kaliski zbudował pałac w stylu późnobarokowym. Na początku XIX wieku obiekt został znacznie rozbudowany. Po wojnie w pałacu mieściła się m.in. porodówka, ośrodek zdrowia, przedszkole, część pomieszczeń była przeznaczona na mieszkania. Od lat 80. ubiegłego wieku obiekt nie jest użytkowany. Obecnym właścicielem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Niestety obecnie stan techniczny pałacu jest tragiczny. Obiekt jest pozbawiony większości stropów, sklepienia nad częścią piwnic są pozarywane, a tynki pozbijane. Jedynie dach jest w dobrym stanie, ponieważ w 2003 roku został położony nowy. Pałac jest wpisany do rejestru zabytków. Także obie oficyny są w złym stanie technicznym i od wielu lat nieużytkowane. Udało się natomiast uratować folwark z zabudowaniami z XVIII-XIX w., dziś jest tam rekreacyjny ośrodek hotelowo-restauracyjny OSTOJA.

 

A inni Mielżyńscy? Józef Mielżyński (1824-1900) sprawował funkcję prezesa Towarzystwa Naukowej Pomocy i współtworzył muzeum przy Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk. Służący wielu pokoleniom budynek PTPN powstał dzięki wysiłkom jego fundatora – Seweryna Mielżyńskiego (1804-1872) – działacza politycznego i mecenasa sztuki, który przekazał również na rzecz stowarzyszenia wartościową kolekcję dzieł sztuki. Wielu przedstawicieli rodu Mielżyńskich było członkami PTPN. To właśnie działalność stowarzyszenia, wykraczając poza sferę nauki, odegrała ważną rolę w procesie budowania wspólnoty oraz narodowej tożsamości wśród społeczeństwa. Patriotyczne zaangażowanie dotyczyło także walki zbrojnej. W roku 2021 mija 150. rocznica urodzin Ignacego Macieja Karola Mielżyńskiego (1871-1938), wybitnego patrioty, odznaczającego się ogromną odwagą i umiejętnościami dowódczymi. Brał on udział między innymi w Powstaniu Wielkopolskim dowodząc odcinkiem łabiszyńskim. To właśnie ten doskonale zorganizowany zryw zbrojny, poprzedzony latami starannych przygotowań, przyniósł zwycięstwo wpływając na kształt zachodnich granic Polski. Współcześnie jest powodem do dumy dla obecnego pokolenia. Podobnie walkę zbrojną podjął Maciej Mielżyński (1869-1944) – dowodząc III Powstaniem Śląskim. Historię Polski tworzą wybitni patrioci, którzy mądrze i odpowiedzialnie wpływali na dzieje kraju i jego mieszkańców. Należy do nich z pewnością ród Mielżyńskich, który znał wartość i znaczenie patriotycznego poświęcenia oraz gotów był do wykraczania poza sprawy własne dla dobra Ojczyzny. Jest on ponadczasowym wzorem, zwłaszcza w czasach, kiedy tak ważną rolę odgrywa solidarność i odpowiedzialność społeczna dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.

 



GALERIA: Wielkopolski Rok Rodu Mielżyńskich






Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
tel. +48 68 384 56 62
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
mapa powiat gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2019.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt
liczba odwiedzin: 24593215
online: 1
© 2019 MBEST