samorządowy serwis informacyjny
Dzisiaj jest 23-09-2020
szukaj
szukaj

Kolorowe dożynki pod upalnym niebem

2019-08-26
W niedzielne popołudnie (25 bm.) w Siedlcu odbyły się Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie. Oprócz posłów i senatorów, samorządowców wszystkich szczebli, przedstawicieli archidiecezji poznańskiej, mieszkańców powiatów i gmin wielkopolskich, w rolniczym święcie udział wzięły delegacje z partnerskich regionów: Powiatu  Jeleniogórskiego, Powiatu Dahme–Spreewald (Niemcy), Rejonu Lityńskiego (Ukraina)  oraz Rejonu Solecznickiego (Litwa).
Imprezę, którą współorganizowały trzy instytucje – Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Wolsztynie i Urząd Gminy w Siedlcu, zainaugurowało o godz. 12.00 otwarcie wystawy rolniczej. Wstęgę przecięła trójka znanych samorządowców – marszałek Marek Woźniak, starosta Jacek Skrobisz i wójt Jacek Kolesiński. Udział wzięło około 50 wystawców. Eksponowano sprzęt rolniczy, trofea myśliwskie, wyroby wędliniarskie i cukiernicze, produkty pszczelarskie. Na stoisku Wielkopolskiej Izby Rolniczej  nie zabrakło smacznego chleba ze smalcem i pysznej zupy gulaszowej. Odbył się także konkurs na najładniejsze stoisko: I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Belęcina, II - Stowarzyszenie KGW Gminy Wolsztyn, natomiast III miejsce przypadło stoisku pani Aurelii Kołodziej z Gospodarstwa Rolnego „Lawendowe poletko”. Serdecznie gratulujemy!
O godz. 13.00 rozpoczęła się plenerowa msza św., celebrowana przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Po nabożeństwie odbyła się m.in. miła uroczystość o wymiarze lokalnym.  Ks. kanonik Jan Polec, do niedawna proboszcz parafii św. Józefa  w Wolsztynie, został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego”. To zaszczytne miano radni powiatowi przyznali ks. Polcowi jednogłośnie.
Starostami dożynek byli: Emilia Szała ze Starego Widzimia i Ryszard Buda z Wojciechowa. Obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Łany” z Poznania. Piękny wystrój miejsca obrzędu uzupełniały wspaniałe wieńce, które przyjechały do Siedlca wraz z delegacjami wielkopolskich dekanatów i powiatów. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Zostały  ocenione i nagrodzone przez komisję złożoną z przedstawicieli województwa, powiatu i gminy. I miejsce przypadło wieńcowi Powiatu Kolskiego, II miejsce zajął wieniec Powiatu Chodzieskiego, a III - Powiatu Konińskiego. Nagrody, zarówno w konkursie na najładniejsze stoisko wystawy rolniczej,  jak i za najpiękniejszą kopę dożynkową ufundowały: Urząd  Marszałkowski, Powiat Wolsztyński i Gmina Siedlec.
Kolejną atrakcją dożynek był program artystyczny w wykonaniu: Zespołu Pieśni i Tańca „Kębłowo”, Pereł – Sumsiodek, kapel koźlarskich z Siedlca i Zbąszynia. Program urozmaiciły występy zespołu wokalnego Gioelli z Przemętu, Gdzie jest G-dur i Przed wschodem Słońca. Bardzo dziękujemy za występ!
Wisienką na dożynkowym torcie był wieczorny koncert zespołu Golec Uorkiestra.


GALERIA: Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie


<- powrót

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
mapa powiat gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2019.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt
 liczba odwiedzin: 18518318      online: 1
© 2019 MBEST