samorządowy serwis informacyjny
Dzisiaj jest 06-07-2020
szukaj
szukaj

Zachować pamięć o trudnej przeszłości

2019-12-02
20 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie, wraz z opiekunami Filipem Arndtem i Markiem Laskowskim, przebywało przez tydzień w Bad-Bevensen w Dolnej Saksonii w powiecie Uelzen. Wszystko to w ramach projektu polsko-niemieckiego „Zachować pamięć”, dotyczącego przede wszystkim historii Niemców i Polaków w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. 

Uczestnicy analizowali proces i machinę zagłady, jej przyczyny, skutki – rasizm, wówczas i dziś. Są to trudne i jeszcze nie do końca zbadane obszary doświadczeń obu narodów oraz problemy w dyskursie historycznym dla kolejnych pokoleń. Nad realizacją całego projektu czuwał Jonas Grygier z Instytutu Gustawa Stresemanna w Bad Bevensen, we współpracy z nauczycielami niemieckimi i polskimi
Podczas pobytu w Niemczech, poza uczestnictwem w zajęciach tematycznych, animacjach językowych, dyskusjach i warsztatach, uczniowie zwiedzili Bad Bevensen i Hamburg. Mieli też możliwość zobaczenia okolicznych miejsc pamięci związanych z ucieczką ludności niemieckiej w 1945 r. z okolic Jabłonny, Rakoniewic, Rostarzewa, Wielichowa, Wolsztyna czy Żodynia.
Celem projektu była również integracja młodzieży z Polski i Niemiec. Młodzi ludzie poznają się i doświadczają życia codziennego w kraju sąsiada. Takie przeżycia prowadzą często do przedłużenia znajomości - prywatnych odwiedzin, korespondencji mailowej itp.  Umożliwia to Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) i honorowy patronat Starosty Wolsztyńskiego, ze specjalnym programem dotacji na polsko-niemieckie projekty w miejscach pamięci.
Więcej informacji na temat projektów można znaleźć pod adresem:  http://www.pnwm.org/d…/zachowac-pamiec/zachowac-pamiec-2018/


GALERIA: Zachować pamięć o trudnej przeszłości


<- powrót

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
mapa powiat gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2019.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt
 liczba odwiedzin: 18017662      online: 1
© 2019 MBEST