samorządowy serwis informacyjny
Dzisiaj jest 03-10-2023
szukaj
szukaj

Dzień pełen matematyki

2019-03-15
Dzień Liczby Pi obchodzono uroczyście w czwartek (14.03.) w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie  w Wolsztynie. Święto było okazją do przypomnienia, że rok 2019  w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, został ogłoszony przez  Senat Rzeczypospolitej Polskiej "Rokiem Matematyki".

Podczas uroczystości dokonano także podsumowania konkursów matematycznychorganizowanych w liceum dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Z tej okazji gościła w szkole pani Dorota Gorzelniak członek Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego, reprezentująca Starostę Wolsztyńskiego Jacka Skrobisza oraz wyróżniona w konkursach matematycznych młodzież wraz z opiekunami z powiatów: wolsztyńskiego, grodziskiego i nowotomyskiego.

W tym dniu odbył się między innymi kolejny finał Ligi Matematyczno – Chemicznej, dedykowanej  uczniom szkół gimnazjalnych i najstarszych klas szkół podstawowych.  Była to  już ósma  edycja tego konkursu. W lutym 51 uczniów z 10 okolicznych szkół podstawowych rozwiązywało zadania w etapie międzyszkolnym. Do czwartkowego finału zaproszono 29 uczestników z w Belęcina,  Kaszczoru, Kębłowa, Obry, Siedlca, Wielichowa i Szkół Podstawowych nr   2 i 3  w Wolsztynie.  O miejscu ucznia w finale decydował wynik uzyskany w obu częściach konkursu.  Laureatami Ligi Matematyczno-Chemicznej zostali: Bartosz Kocjan ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wolsztynie  (1 miejsce), Nicola Breder ze Szkoły Podstawowej w Wielichowie (2 miejsce), Chrystian Deleżuch ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie  (3 miejsce). Organizacją konkursu zajęły się nauczycielki LO, matematyk i wicedyrektor - pani Jolanta Mała i chemiczka - pani Justyna Materna.

Dokonano równiez podsumowania Wielkopolskiego Konkursu Matematycznego „Supermatematyk”.  W roku szkolnym 2018/2019 odbywa się XVII edycja tego konkursu adresowanego  do uczniów  klas pierwszych i drugich liceów ogólnokształcących oraz pierwszych, drugich i trzecich technikum, szkół zawodowych i branżowych. Celem  konkursu jest popularyzacja matematyki wśród młodzieży i rozwijanie  zainteresowań matematycznych. „Supermatematyk” rozpoczyna się w  listopadzie   eliminacjami  regionalnymi  w kilkunastu  miastach w województwie wielkopolskim i lubuskim, min. w Wolsztynie. W naszym mieście  przystąpiło  do konkursu  135 uczniów z sześciu  szkół ponadgimnazjalnych  powiatu wolsztyńskiego i grodziskiego oraz Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu.  Do  finału  regionalnego, który odbył się 16 lutego br.  awansowało  65 uczniów.  Po zsumowaniu punktów z I i II etapu, wyłoniliśmy  Supermatematyków  w naszym regionie.    Do finału  Wielkopolski awansowało 25 uczniów, którzy będą reprezentowali nasz region w dalszych zmaganiach konkursowych w kwietniu w Poznaniu. Koordynatorem i organizatorem konkursu jest od lat matematyk i wicedyrektor LO,  Danuta Szpakowska.

Kolejne podsumowanie dotyczyło konkursu „Jeden z dziesięciu” dla uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego  w Wolsztynie, organizowanego po raz trzeci w szkole. Każdą klasę reprezentował zespół 3 –osobowy, który musiał wykazać się wiedzą matematyczną oraz znajomością biografii matematyków: Józefa Marii Hoene-Wrońskiego urodzonego w Wolsztynie, oraz Wacława Sierpińskiego wybitnego matematyka urodzonego 14 marca. W zmaganiach najlepiej wypadła drużyna z klasy I b, na drugim miejscu była I a,  na trzecim Id. Konkurs przygotowała klasa IIa ze swoją nauczycielką matematyki -  panią prof. Moniką Klessą.

Sponsorami nagród dla uczestników konkursów byli: Zarząd Powiatu Wolsztyńskiego,  Rada Rodziców przy Zespole Szkół Ogólnokształcących  w Wolsztynie oraz Fundacja Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie.
Przy okazji święta matematyków wręczono także stypendia dla najlepszych uczniów w ramach projektu "Inwestujemy w edukację", realizowanego dzięki funkuszom unijnym ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Stypendystami w roku szkolnym 2018/2019 zostali: Nikola Pempera I Michał Nowak - trzecioklasiści oraz Olga Lauba, Wiktoria Fimińska i PAweł Wawrzynowicz z klas drugich. Stypendium wręczyły: Pani Dorota Gorzelniak  _ członek Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego i dyrektor szkoły  - Katarzyna Lulkiewicz.

W czasie uroczystości wysłuchano także wykładu popularno-naukowego „Matematyka w starożytnych Chinach” przygotowanego przez uczniów klasy 2d. Dla widowni przeprowadzono quiz wiedzowy Kahoot, który okazał się świetną zabawą.GALERIA: Dzień pełen matematyki


Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
tel. +48 68 384 56 62
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
mapa powiat gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2019.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt
liczba odwiedzin: 23687496
online: 1
© 2019 MBEST