Powiat Dahme- Spreewald
2006-02-20
 

Powiat Dahme- Spreewald

Ładny – innowacyjny – interesujący  www.dahme-spreewald.de

 

Wczoraj i dzisiaj

6 grudnia 1993 roku w Brandenburgii weszła w życie reforma administracji terytorialnej. Dawnych 38 powiatów zostało zredukowanych do 14 okręgów administracyjnych.

Powiat Dahme – Spreewald powstał z dawnych okręgów Königs Wusterhausen, Lübben i Luckau.

Obecnie mieszka tu 160 000 osób w 37 gminach, w tym ośmiu miastach. Zagęszczenie ludności wynosi średnio 71 osób/km2 z tendencją malejącą w kierunku południowym.

Miastem powiatowym i siedzibą władz jest Lübben.

 

Korzystne położenie

Powiat obejmuje powierzchnie 2 261 km2 miedzy południowo – wschodnią granicą Berlina, Az po Spreewald i krańce regionu Niederfläming. Granica powiatu ma długość 386 km i zahacza o stolicę oraz powiaty Teltow- Fläming, Odra – Sprewa, Łaba – Elstera, Sprewa – Nysa oraz górny Spreewald – Łużyce.

 

Siła gospodarcza

Region gospodarczy miedzy Berlinem a dolnymi Łużycami należy do najbardziej interesujących w Brandenburgii.

Dzięki sąsiedztwu Berlina i optymalnej sieci komunikacyjnej okręg północny jest renomowanym miejscem lokalizacji działalności zarobkowej, usług badan naukowych oraz nauczania.

Okolica wokół miasta powiatowego Lübben miasta zyskuje dzięki wyjątkowemu krajobrazowi naturalnemu Spreewaldu i jest popularną atrakcja dla turystów.

W regionie południowym dominuje rolnictwo i gospodarka żywnościowa.

 

Wyjątkowe krajobrazy

Do bogactw naturalnych należy Okło 100 000 ha lasu, 9 200 ha powierzchni wód oraz 820 ha powierzchni rekreacyjnej, w tym 16 terenów ochrony krajobrazu i 75 rezerwatów przyrody.

 

Jeziora Dahme- Spreewald – Dolne Łużyce  www.dahme-seen.de

Powiat pływa niemalże w jeziorach, rzekach i kanałach. Uroku nadają mu nadają mu bezkresne lasy, łąki i pola. Ten typowy kawałek Brandenburgii fascynuje zarówno miłośników sportow wodnych, wędrowników, rowerzystów, jak również entuzjastów kampingu.

Na szczycie rekreacyjnej listy przebojów znajduje się wędrowanie. Rozbudowana sieć pieszych i rowerowych dróg turystycznych prowadzi wśród urozmaiconych krajobrazów do interesujących celów wycieczek powiatu ora do przylegających regionów. Szlaki tematyczne wiążą krajobrazowe osobliwości z atrakcjami kulturowo – historycznym. Ukoronowana locha wyznacza dworski szlak łowiecki Hofjagdweg, prowadzący przez łaki i pola, częściowo lasy i wrzosowiska rezerwatu przyrody Dahme – Heidensen.

Ogórkowy szlak rowerowy Gurkenradweg oznaczony jest typowym ogórkiem spreewaldzkim.

Szlak rowerowy Sprewa Spreewaldradweg prowadzi Państwa do źródeł Sprewy w saksoński Łużycach Górnych do obrzeży Berlina. Wycieczka rowerowa prowadzi przez równinę wzdłuż pól ogórkowych. Na szlaku  Dolne Łużyce Radweg Niederlausitz jedziecie Państwo przez kresy Dolno - Łużyckie, pagórkowaty krajobraz moreny czołowej do jednego z największych w Niemczech miejsc postoju żurawi dalej szlak prowadzi przez częściowo zrekultywowany krajobraz wyrobiskowydo zamku na wodzie Fürstlich Drem.

Niemal 200 kilometrowy szlak żurawia Kranich – Tour, zaczynający i kończący się w Luckau, prowadzi przez imponujące krajobrazy, wzdłuż jezior, obok miejsca postoju żurawi i wieży obserwacyjnej, przez sielankowe wsie i miasteczka.

 

Szlak rowerowy Dahme- Radweg

Zaczyna się na południowy wschód od Berlina w Wernsdorf, prowadzi przez relaksujące krajobrazy leśne, wzdłuż dróg wodnych i jezior do Kümmritz przy granicy z powiatem Teltow – Fläming.

 

Königs Wusterhausen – miasto w zieleni www.koenigs-wusterhausen-oniline.de

 

Miasto o wielu twarzach

Königs Wusterhausen ley pośrodku bogatej w wodę i lasy okolicy jezior Dahme. W siedmiu dzielnicach mieszka 32 500 osób. „KW” jest największym miastem powiatu i bezpośrednim sąsiadem Berlina. Swój wdzięk miasto zawdzięcza współgraniu atmosfery wielkomiejskiej z zachwycającym krajobrazem, starego z nowym, sielskiego z miejskim.

 

Ulubione miejsce „Króla żołnierskiego”

Historia „KW” jest Związana z królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem I. on nadał miastu nazwę. Tutejszy zamek był miejscem jego odpoczynku. Tutaj przygotowywał się następca tronu do rządów, oddawał się pasji łowieckiej i rozpoczął tworzenie „pokaźnej” armii. Dzisiaj zamek jest muzeum prezentującym sztukę w Brandenburgii i Prusach w pierwszej połowie XVIII wieku..

Kompleks zamkowy i domy kawalerskie zalicza się do najbardziej znanych atrakcji regionu i są popularnym miejscem imprez. Goście restauracji zamkowej maja możliwość delektowania się lekką kuchnią marchii, daniami przyrządzonymi według historycznych receptur oraz piwem własnej produkcji „Wusterhausener Zwölfender”.

 

Kołyska niemieckiej radiofonii

Widoczna daleka antena nadawcza jest symbolem miasta. W dzielnicy Zeesen znajdował się do końca II wojny światowej największy nadajnik krótkofalowy świata. Wraz dawna główną radiostacją Poczty Niemieckiej na Funkerberg w Königs Wusterhausen uznany jest za kołyskę niemieckiej radiofonii. Część nadajnika z Zeesen znajduje się obecnie w Muzeum Techniki nadawczej. 22 grudnia 1920 roku nadano stąd koncert bożonarodzeniowy – rozpoczął się czas niemieckiej radiofonii.

 

Nowoczesne życie miejskie

W okolicy Banhofstrasse znajduje się atrakcyjnie ożywione życie miejskie. Małe sklepy i przytulne kawiarenki zachęcają do przechadzki. Nowoczesne życie miejskie napotykamy również w dzielnicy Nawego budownictwa. Miasto oferuje pierwszorzędne osiedla mieszkalne położone nad wodą i w przyciągających krajobrazach.

 

Jeziora Dahme – Heine – rezerwat przyrody u wrót Berlina http://www.naturpark.de/

 

Leśna idylla i bogactwo wód

Ponad 100 jezior i bezkresne lasy nadają rezerwatowi przyrody Jeziora Dahme- Heine wyjątkowy urok. Ten na południowy wschód od Berlina położony teren obejmuje 594 km2. ponad połowa powierzchni jest objęta lasem. Nazwa parku powstała w związku z wieloma jeziorami, rzeka Dahme oraz nazwą potoczną piaszczystych lasów sosnowych „Heine”.

 

Różnorodna flora i fauna

Sąsiedztwo wielu biotopów przyczyniło się do zróżnicowania flory i fauny. Lasy sosnowe, piaszczyste, dębowe, olchowe oraz jeziora sprawiają wrażenie naturalnych i niedostępnych.

Pośrodku rozległych powierzchni leśnych występują bagna z typową dla nich roślinnością. Z pierwotnych krajobrazów leśnych i bagiennych rozwinął się częściowo otwarty, mocno uporządkowany krajobraz kultywowany. Łąki i pastwiska dominują na nizinach.

Sieć wodna rezerwatu należy do rozległego transregionalnego zespołu biotopów między Spreewaldem na południu, a systemem wodnym pradoliny Berlin – Fürstenwalde na północy. Zagrożone gatunki np. wydra, orzeł bielik, rybołów oraz żuraw, znalazły tutaj przestrzeń życiową. Niemal 95 % powierzchni rezerwatu jest objeta ochroną krajobrazu.

 

Popularny cel wycieczek.

Warte poznania SA nie tylko piękne krajobrazy, ale także sielankowe wioski, ciekawe kościoły oraz zabytkowe dwory i pałace. Zadziwiające są: ogród ekologiczny w Prieros oraz Dom lasu w Gräbendorf.

 

Przeżyć – odkryć odpocząć

Od jezior Dahme po Dolny Spreewald http://www.dahme-seen.de/

 

Oczarowanie wodą

Tutaj nie musicie Państwo dokonywać wyboru miedzy urlopem aktywnym i wypoczynkiem, między przyrodą a kulturą – region jezior Dahme – Spreewald oferuje atrakcje dla każdego.

Rozpoczyna się tuz za południowo – wschodnim krańcem Berlina i rozciąga się do Dolnego Spreewaldu. Dzięki ponad 70 jeziorom, licznym potokom i kanałom należy do najpiękniejszych i najbogatszych w wodę regionu Brandenburg.

Jeziora tworzą sieć ponad 80 kilometrowych dróg wodnych. Mogą Państwo doświadczyć wszelkich sportów wodnych od surfingu, żeglowania, kajakowania po wycieczki rowerem wodnym lub parostatkiem. Popularnymi terenami surfingowymi są jeziora Wolziger i Motzener See. Atrakcje czekają również na przyjaciół wędkowania, miłośników kempingu i słońca.

 

Lasy Marchii

Uciekinierzy przed codziennym stresem znajdą schronienie w lasach sosnowych na wrzosowiskach. Tutaj mogą Państwo delektować się soczystą przyrodą, o każdej porze roku. Szeroka siec dróg rowerowych, wędrownych i konnej jazdy umożliwia sport i odpoczynek  dla całej rodziny. Kto jest przedsiębiorczy, ma szeroki wybór.

 

http://www.spreewald.de/

http://www.my-tropical-islandscom/

 

Atmosfera południowo – morska na Tropical Islands. Jeśli jesteście Państwo spragnieni słońca, palm, piasku i morza, nie musicie koniecznie podróżować do odległych krajów. Otwarta cała dobę, jedna z najpiękniejszych wysp tropikalnych świata Tropical Islands Dome w Brand oczekuje Państwa w największej samonośnej hali świata – niecałą godzinę od Berlina. Spędźcie Państwo jeden dzień urlopu z tropikalnym lasem, laguną, widowiskami i egzotyczną kuchnią.  Okazały bazar kwiatów i palm jest nieopisana przyjemnością dla oka. W tropikalnej wiosce poznacie Państwo kultury i tradycje najpiękniejszych regionów świata.

Prawdziwej przyrodzie służy kilkumetrowej długości droga przez gęsty las tropikalny.

Kąpiel słoneczna na białej piaskowej plaży pod palmami oraz kąpiele w szklisto czystym, błękitnym morzu gwarantują idealny odpoczynek. Czarujące widowisko sceniczne zabierze Państwa w podróż przez tysiącletnią historie Brazylii. Niezapomniany dzień kończy się gorącą imprezą na plaży i egzotycznymi koktajlami.

 

Wyjątkowy Spreewald

Niedaleko tropikalnego świata w Brand, napotykają Państwo całkowicie odmienny, ale równie fascynujący świat Spreewaldu.

Theodor Fontane nazwał jedyny w swoim rodzaju labirynt wodny Spreewaldu „Zieloną Wenecją”. Już w 1881 roku zachwycał się gondolierami, którzy po dzień dzisiejszych woża gości typowymi łodziami płaskodennymi.

W sercu dolnego Spreewaldu leży wieś jak z bajki – Schlepzig. Ta typowa, z miłością kształtowana gmina spreewaldzka przyciąga swoją tradycją i gościnnością. Spacer przez okolice prowadzi do kościoła o ryglowej konstrukcji, muzeum rolnictwa, zrekonstruowanego młynu, gorzelni ora wierzbowej katedry.

W browarze Spreewälder Pivatbrauerei znajdziecie Państwo wszystko, czego pragnie serce miłośnika piwa. W centrum informacji Schlepzig zwiedzający poruszają się „pod wodą” i maja możliwość poznać spreewaldzkie potoki i ich mieszkańców z nietypowej perspektywy.

 

Wspaniała panorama okolic otwiera się przed gośćmi wieży widokowej Wehlanerg, wybudowanej w 2003 roku.

 

Lübben – „Bramą Dolnego i Górnego Spreewaldu” http://www.luebben.de/

 

Objęty Sprewą

Wielki poeta Theodor Fontane opisał Lübben jako rolnicze miasteczko. Od jego czasów wiele się tu zmieniło. Lübben wyrósł na nowoczesne miasto z ok. 15 000 mieszkańców, ale mimo to nie stracił uroku sielankowej mieściny. Położony miedzy łąkami i lasami, pociętymi małymi rzekami i potokami Lübben znajduje się pośrodku Parku Ochrony Biosfery Spreewald. Jego nazwa pojawiła się po raz pierwszy około 1150 roku jako „urbs Lubin” (Zamek Lübben). Od założenia miasta około 1200 roku miejscowość leżąca pomiędzy dwoma ramionami Sprewy rozwinęła się szybko jako centrum handlowe. W historię miasta wpisały się wojny i pustoszące pożary. Podczas II wojny światowej 80% starego miasta uległa zniszczeniu.

Zachował się jednak znaczące budowle, które po dziś dominują obraz miasta.

 

Zabytki historyczne

Do najbardziej znanych należy Kościół Paula – Gerhardta na rynku miejskim. Paul Gerhardt, tworzący tutaj w latach 1669 – 1676, był wielkim poetą kościelnych i jest tutaj pochowany. W pobliżu kościoła znajdują się ruiny muru miejskiego, izba stanów, wieża zamkowa ze sławną salą herbową  oraz zamek mieszczący muzeum miasta.

Większość zabytków została troskliwie odrestaurowana w ostatnich latach, miedzy innymi Dwór Neuhaus będący dawniej siedzibą polityka i poety barona Ernsta von Houwald i ulubionym miejscem spotkań znaczących artystów jego epoki romantycznej.

 

Zróżnicowanie turystyczne i kulturowe

‘Brama Dolnego i Górnego Spreewaldu” jest corocznie popularną bazą wycieczek rowerowych i łodzią przez Spreewald. Od 1999 roku Lübben może nazywać się oficjalnie „uznaną okolicą wypoczynkową”. Dosłownie rozkoszować się wolnym czasem można na wyspie zamkowej o szerokich przestrzeniach zielonych, wijących się drogach, placu zabaw wodnych, labirynt na wzgórzu oraz ogród dźwięków. Miasto tetni życiem kulturalnym dzięki muzeum multimedialnemu, licznym wystawom, koncertom na wolnym powietrzu w ramach Wyspiarskiego lata muzycznego, popularnym Nocom Na Łodzi i oczywiście tradycyjnemu Świętu Spreewaldu.

 

Rezerwat ochrony przyrody Spreewald http://www.grossschutzgebiete.brandenburg.de/ http://www.spreewald.de/

Bajeczny labirynt wodny

Spreewald należy do najpiękniejszych i wyjątkowych terenów ochrony przyrody w Europie. Rzeki kanały wija się jak labirynt przez łąki, pola i lasy, osiągając łączną długość 970 km.

Ten przez stulecia kształtowany krajobraz jest od roku 1991 uznanym przez UNESCO rezerwatem ochrony przyrody i włączony w światową siec terenów chronionych.

 

Współdziałanie krajobrazu, przyrody i człowieka

Z zamiarem konserwacji wyjątkowej przyrody, rezerwat o łącznej powierzchni 48 000 ha, w tym około 62 % w zasięgu powiatu, został podzielony na cztery strefy ochronne.

Celem jest dalekosiężne ekologiczne nadzorowanie regionu bogatego w pola i łąki, bajeczne lasy wysokopienne, cieki wodne i jeziora. Konserwacja i rekonstrukcja naturalnych biotopów  oraz gatunków wspierana jest przez stabilizacje gospodarki wodnej. Na projekt regulacji wód planowany jest wydatek około 11 milionów euro przez następne 10 lat.100 podprojektów na powierzchni 8 500 ha dązy do polepszenia czystości i cieku wód. Ważnymi partnerami SA zakłady rolnicze, gminy oraz związki turystyczne.

 

Rzadkie biotopy

Gdzie indziej rzadkie biotopy w rezerwacie występując często, np. lasy olchowe i mieszane, liściaste, naturalne cieki wodne lub bagna.

Potwierdzono występowanie 6 000 gatunków zwierząt i roślin, z 1 600 notowanych gatunków roślin 585 znajduje Siena czerwonej liście. W rezerwacie zamieszkuje 138 gatunków ptaków wylęgowych, 36 gatunków ryb i 48 gatunków ważek.     

 

Górne Łużyce – jedyne w swoim rodzaju http://www.spreewald.de/

Z łodzi płynącej po romańskich dorzeczach Sprewy można podziwiać urok pejzażu lagunowego jak przed stu laty.

W Górnym Spreewaldzie miedzy Schmogrow, Vetschau, Lübben a Straupitz, przystanie znajdują się niemalże w każdej miejscowości. Otoczony liliami wodnymi turysta posuwa łodzią po kanałach urozmaiconych wieloma drewnianymi mostami, delektuje się naturalnym lasem wysokopiennym oraz ciszą i spokojem łąk. Dzięki współpracy gmin tutejsza przyroda pozostała nienaruszona. Możemy podziwiać cenne zabytki przyrody, jak np. dęby o objętości pnia 9,50 m w Münhlendorf.

 

Postój w Straupitz

Ta duża wieś na obrzeżach Spreewaldu zwabia turystów dwiema atrakcjami.

Klasycystyczny kościół Schinkela, zbudowany według planów berlińskiego budowniczego, przyciąga uwagę z daleka widocznymi wieżami.

Młyn holenderski jest jedynym działającym młynem trójwalcowym w Niemczech. Tutaj mieli się ziarno, piłuje drewno i tłoczy olej lniany.

Straupitz odzyskuje od kilku lat od kilku lat renomę targowiska dzięki organizowanym tutaj tradycyjnym targowiskom świętojańskim oraz świętego Michała.

 

Schwielochsee – Raj przyrodniczo – turystyczny

Jezioro Schwielochsee powierzchni 12 km 2 należy do największych jezior naturalnych Dolnych Łużyc. Jest połączone z krajobrazem dróg wodnych i jezior Brandenburgii. Od 1998 roku gminie Goyatz nad jeziorem Schwielochsee przysługuje tytuł oficjalnie uznanej okolicy wypoczynkowej.


W rozmarzonym Lieberose

w tym małym mieście Dolnych Łużyc odczuwa się nostalgie. Miejscowośc położona jest w obniżeniu terenu miedzy łąkami i polami. Urok okolicy płynie z wyżyny Lieberose oraz wzniesienia Steinberg. Miłośnicy przyrody i wędrowania znajdą tutaj interesujące biotopy.

 

 

 Luckau – miasto ogrodów w historycznych szatach – http://www.luckau.de/

 

Luckau jest małe, ale wytworne

Czarujące miasto między Spreewaldem a Flaming przyciąga uwagę swoją harmonią krajobrazu, sztuki ogrodniczej i architektury o wpływach włoskich.

Od Państwowego Pokazu Ogrodnictwa w 2000 roku okolica stała się ponownie popularnym celem wycieczek.

Historyczny rynek z domami o barokowych i renesansowych zdobieniach, wąskimi uliczkami, starym murem miejskim, przepiękny park miejski oraz klasycystyczny „Schlossberg” ze sklepieniem piwnicznym nadają Luckau niepowtarzalny wdzięk.

 

Ślady średniowiecznego bogactwa są nadal widoczne

Luckau było stolicą Hrabstwa Marchijnego Dolne Łużyce, następnie pruskim miastem powiatowym, a obecnie należy do miast o uznanym znaczeniu historycznym.

Niemalże całkowicie zachowany mur miejski z Czerwoną Wieżą i wypełniona wodą fosa otaczają Stare Miasto. Droga spacerowa między murem a fosą miejską ozdobiona jest pięknymi ogrodami.

Do szczególnie przyciągających uwagę należą odrestaurowany klasycystyczny ratusz                i późnoromańska kaplica z 49-metrową Wieżą Domową.

Najbardziej znamienną budowlą jest Kościół Św. Mikołaja o niepowtarzalnych barokowych wnętrzach.

Więcej informacji o historii miasta można znaleźć w Muzeum Dolnych Łużyc.

 

Aktywność i gościnność dominują atmosferę miasta

Luckau ma opinię miasta przyjaznego przedsiębiorcom. Dwa tereny przemysłowe i liczne przedsiębiorstwa średniej wielkości reprezentują życie gospodarcze.

Odbywający się co roku w kwietniu Dolnołużycki Pokaz Usług jest oknem wystawowym regionalnej siły gospodarczej, kultury miejskiej i tradycyjnego rzemiosła.

 

Rezerwat przyrody Kresy Dolnołużyckie – http://www.grossschutzgebiete.de/

 

Krajobraz przeciwieństw

Wyraziste pasmo górskie na południowy zachód od Luckau powstało ok. 200.000 lat temu.

Ta rozległa na 580 km2, spokojna okolica zaskakuje urozmaiceniem. Sąsiadują tutaj pozostawione w pierwotnym stanie lasy, stawy i bagna, słowiańskie wały zamkowe, ale również czarujące wsie z zabudowaniem z kamienia polnego, dworami, parkami oraz historycznymi miastami.

Luckau jako „perła Dolnych Łużyc” i Fürstlich Drehna z zamkiem na wodzie i przyległym parkiem niewątpliwie należą do atrakcji regionu.

Godny uwagi jest Höllberghof, trójstronna zagroda wiejska z ogrodem i zagrodą dla zwierząt, zbudowana według historycznych wzorców. Wsie na południu Szwajcarii Calau zapraszają do skosztowania wyśmienitych naleśników gryczanych.

 

Imponujący spektakl naturalny

Co roku na jesieni zbiera się 4.000 żurawi i 50.000 gęsi na rżyskach wokół Luckau. Ptaki zatrzymują się tutaj w drodze ze Skandynawii do ich południowoeuropejskich zimowisk.

Główne miejsce postoju żurawi znajduje się w parku ochrony przyrody Borcheltsbusch. Zwiedzający mogą oglądać ten fascynujący spektakl z 20-metrowej wieży widokowej.

 

Ciekawa zmiana

Czyste jak szkło jeziora znajdują się dzisiaj tam, gdzie dawniej czerparki węglowe ryły ziemię. Rzadkie gatunki roślin i zwierząt znalazły przestrzeń życiową na terenie powyrobiskowym. Godne uwagi są także niemal pozbawione roślinności tereny podobne do stepów.

Fundacja Heinz Sielmann zakupiła 2.700 ha terenów powyrobiskowych z zamiarem ochrony występującej tu przyrody. Wkrótce powstanie największy zbiornik wodny parku, Schlabendorfer See o powierzchni 700 ha.

 

IBA Fürst – Pückler – Land – największy w Europie plac kształtowania krajobrazu. W latach  2000 – 2010 w Łużycach odbywa się Międzynarodowa Wystawa Budowlana (IBA) Fürst – Pückler – Land. Dla okolicy między Gubin, Luckau, Plessa i Bad Muskau opracowywane są nowe plany zagospodarowania.

 

IBA łączy się innowację twórczą i techniczną, konfrontuje naukę i sztukę z przekształceniem ogromnych terenów leżących odłogiem i starych fabryk, wspomaga regionalną cyrkulację gospodarczą i ściąga międzynarodową uwagę na region.

 

Kultura tradycyjna i współczesna – http://www.dahme-spreewals.de/

 

Powiat żyje sztuką i kulturą. Nasi mieszkańcy, goście i artyści cenią sobie oazy spokoju        w niepowtarzalnych pejzażach i twórczą, ożywioną atmosferę.

Podczas spacerów po naszych zabytkowych centrach miejskich, doświadczą Państwo historii na wyciągnięcie ręki.

Wiele zabytkowych budowli można zwiedzać. Odkryjcie Państwo kontemplacyjny czar naszych wiosek.

Państwa wędrówki będą prowadzić do zamków, kościołów, dworów, wiatraków starych rynków.

Zadbane parki zamkowe takie jak te w Königs Wusterhausen i Fürstlich Drehna, zachęcają do spacerów. Zabytkowe obiekty stają się coraz częściej nastrojowymi kulisami dla koncertów, tańców i teatrów.

Miłośnicy wielkich domów operowych, muzeów i wystaw znajdą rozrywkę w metropoliach kultury – Berlinie, Poczdamie i Dreźnie.

 

Świadkowie przeszłości – http://www.dahme-spreewald.de/

 

Muzeum Regionalne w Königs Wusterhausen

 

Multimedialne Regionalne i Miejskie w Schloss Lübben

 

Muzeum Zamkowe w Königs Wusterhausen, gabinet Friedricha Wilhelma I

 

Dom Regionalny Prieros

 

Młyn wodny w Schlepzig

 

Młyn przedni w Krossen

 

Muzeum Radiotechniki

 

Muzeum Rolnictwa w Schlepzig

 

Muzeum Dolnych Łużyc w Luckau

 

Muzueum Regionalne z czarną kuchnią w Mittenwalde

 

Muzeum Pożarnictwa w Lübben

 

Na historycznych drogach – http://www.dahme-spreewald.de/

 

Zamek na wodzie Groß Leuthen

W tej architektonicznej mieszance stylów odbywają się od 1999 r. wystawy młodych              i renomowanych artystów pod nazwą „ROHKUNSTBAU” („budowla surowej sztuki”).

 

Kościół św. Mikołaja w Luckau

Barokowe organy zostały wybudowane w 1672 roku przez Christopha Donatha.

 

Kościół Krzyża w Krausnick

Należy do brandenburskich barkowych kościołów o konstrukcji ryglowej i jest unikatem wybudowanym w roku 1728.

 

Kościół wiejski w Lieberose

 

Kościół z kamienia polnego w Bestensee

Powstał w XIV w. i pokazuje do dziś średniowieczne freski.

 

Kościół St. Moritz w Mittenwalde

Majestatyczna wieża prochowa, berlińska brama miejska i średniowieczny kościół St. Moritz dominują obraz miasta.

 

Kościół Patronacki w Schulzendorf

Budowla powstała w roku 1865 i została rozbudowana w roku 1912. Cenne secesyjne wyposażenie jest częściowo zachowane.

 

Domy kawalerskie w Königs Wusterhausen

W zachodnim skrzydle kryje się królewska restauracja, sala balowa, sala ślubów, szkoła muzyczna i ciastkarnia.

 

Zamek na wodzie w Fürstlich Drehna

Zamek był rozbudowany i przekształcany od średniowiecza po XIX wiek. Przyległy park       z rzadkim drzewostanem należy do najciekawszych w Brandenburgii.

 

Zamek „Dracula” w Schenkendorf

Żółta klinkierowa budowla według włoskiej architektury willowej pochodzi z roku 1870         i należy od 1994 r. do rumuńskiego hrabiego Kretzulesco, potomka legendarnego hrabiego Drakula. W zamku znajduje się zbiór antyków oraz wystawa powozów i sań.

 

Inwestować – poruszyć – zyskać

Miejsce lokalizacji gospodarki Dahme – Spreewald

http://www.dahme-spreewald.de/

http://www.wfg-lds.de/

 

Bodźce dla rozwoju i innowacji

Idealne warunki dla inwestycji w Dahme – Spreewald są rezultatem centralnego położenia regionu, rozbudowanej sieci transportu powietrznego, kolejowego, wodnego i drogowego oraz ponad 500 ha powierzchni inwestycyjno – gospodarczych. Dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu Berlina, przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z ogromnych potencjałów stolicy. W regionie odnoszą sukcesy znane firmy.

 

Lotnisko Berlin – Schönefeld

Przyszłość ruchu lotniczego regionu Berlin – Brandenburgia leży w Schönefeld. Przebudowa rozwijającego się lotniska na Airport Berlin Brandenburgia International BBI zakończy się za kilka lat. Podjęcie ruchu lotniczego przez BBI planowane jest na rok 2010. Nowy wydajny kołowrót powietrzny otwiera nowe szanse dla regionu, przede wszystkim stwarza warunki dla rozwoju gospodarki i tym samym dla rynku pracy.

 

Rozbudowa portu

W Königs Wusterhausen znajduje się jeden z największych portów śródlądowych Wschodnich Niemiec. Dzięki dwóm bocznicom i drogowemu połączeniu z autostradą, przypada mu kluczowa rola jako centrum rozdzielcze towarów w handlu między wschodem    a zachodem i w Berlinie.

 

Atrakcyjne tereny inwestycyjno – gospodarcze

Dotąd powstało 36 terenów inwestycyjno – gospodarczych. Do największych należą centrum A10 w Wildau, Airport – Centem w Waltersdorf, teren inwestycyjno – gospodarczy Mittenwalde i teren przemysłowy Alteno – Luckau.

 

Optymalne możliwości wsparcia

Berlin – Brandenburgia jest regionem o najlepszych możliwościach wspierania przez Unię Europejską i rząd. Region przywiązuje wagę do jak najszerszego spektrum branż.

 

Wildau – wyprofilowane miejsce lokalizacji nauki i technologii

http://www.dahme-spreewald.de/

http://www.wfg-lds.de/

http://www.tfh-wildau.de/

http://www.tgz-wildau.de/

 

Przedsiębiorcy w tradycyjnej okolicy

Korzenie tego stuletniego miejsca lokalizacji przemysłu sięgają budowy lokomotyw i maszyn. Dzisiaj lokalizacja przy „Schönefelder Kreuz” gwarantuje dużą przestrzeń dla nowych pomysłów i opracowań.

Dynamika gospodarcza czerpie przede wszystkim ze ścisłych powiązań nauki, produkcji         i usług.

Centrum Technologiczno – Założycielskie (TGZ) działa od 1994 roku, wspomagając innowacyjnych przedsiębiorców o orientacji technologicznej. TGZ jest bezpośrednio związane z Wyższą Szkołą Techniczną Wildau oraz partnerami gospodarczymi z regionu.

 

Technologia lotnicza przy Schönefelder Kreuz

Od 2003 roku Wildau może pochwalić się Centrum Lotów Schönefelder Kreuz                        o międzynarodowym znaczeniu. Centrum zwraca się do przedsiębiorców z branży lotniczej.

 

AneCom AeroTest Sp.z o.o., filia brytyjskiego producenta zespołów napędowych Rolls – Royce, zajęła ponad połowę łącznej powierzchni 7 700 m2, zakładając centrum kontrolne kompresorów i silników samolotowych.

 

Innowacyjna i praktyczna

Wyższa Szkoła Techniczna (TFH) Wildau z 3200 studentami jest największą szkoła wyższą w Brandenburgii. Nauka w szkole, ale także praktyczne badania naukowe, koncentrują się na bezpośrednich związkach z gospodarką. TFH wyspecjalizowała się w zakresie budowy maszyn, techniki procesów przetwórczych , logistyki, telematyki i techniki lotniczej.

 

Przyszłość zaczyna się dzisiaj

Regionalny Związek Wspierania Gospodarki Dahme – Spreewald Sp. z o.o. (WFG) wspiera inwestorów i lokalnych przedsiębiorców doradztwem w zakresie lokalizacji, kompetencji       i promocji. Na bazie firm z regionu powstaje przy „Schönefelder Kreuz” sieć kompetencyjna o pozaregionalnym zasięgu. 

 

Oryginały ze Spreewaldu - http://www.dahme-spreewald.de/

 

Pod dachem Spreewaldu

Tam, gdzie krajobraz kulturowy jest tak wyjątkowy, produkty regionalne również muszą być wyjątkowej jakości. Do tego wniosku dochodzi wielu konsumentów z całych Niemiec, widząc nazwę „Spreewald”. Najlepszą pieczęcią jakości dla produktów ze Spreewaldu jest ich pochodzenie geograficzne.

Regionalny znak firmowy „Spreewald” został wprowadzony jako pieczęć jakości produktów z regionu, ale także jako znak rozpoznawczy dla Spreewaldu.

Specjalny system gwarancji jakości, w którego skład wchodzą kryteria przydziału i regulamin znaku, wytyczne kontroli i porządek przydziału, jest podstawą użytkowania znaku przez producentów. System ten nie tylko wpływa korzystnie na gwarancję jakości produktów, ale również wspiera popyt i rozwój rynków zbytu od urynkowienia bezpośredniego po sprzedaż hurtową.

 

Popularne specjały ze Spreewaldu

Plan diety zostawcie Państwo lepiej w domu. Jedzenie w Spreewaldzie jest obfite i solidne. Sławne ogórki spreewaldzkie zachwycą każdego – jako ogórki kiszone, konserwowe,             z pieprzem, czosnkiem lub musztardą.

Spreewald ma długą tradycję uprawy i przetwórstwa ogórków. Do regionalnych specjałów należą także spreewaldzki chrzan i olej lniany.

Koniecznie muszą Państwo skosztować wyśmienitej ryby w sosie spreewaldzkim ze szczupakiem, węgorzem i sandaczem z rodzimych wód.

Spreewaldzkie likiery i piwa własnego wyrobu powinny trafić na każdy stół…

 

Wiejska jakość – http://www.dahme-spreewald.de/

 

Wiodące miejsce w ekologicznej uprawie roli

36% powierzchni powiatu jest użytkowana przez rolnictwo. Nasze przedsiębiorstwa agrarne postawiły sobie za cel maksymalną redukcję naruszeń środowiska i konserwację wiejskiego środowiska naturalnego.

Na 30% powierzchni rolnej stosuje się uprawę ekologiczną. Średnia roli ekologicznej wynosi dla Niemiec 5%. Uprawa ekologiczna łączy się z zaprzestaniem stosowania sztucznych środków ochrony roślin i nawozów azotowych.

Naszym celem są zdrowe, pełnowartościowe produkty spożywcze z kontrolowanej, długotrwale ekologicznej produkcji.

 

Urlop w zagrodzie wiejskiej

Coraz więcej rolników szuka dodatkowego źródła zarobku. Ponad 60 zakładów rolniczych prowadzi sprzedaż drobiu, mleka, kiełbas, ryb, owoców i warzyw bezpośrednio z pola lub za pośrednictwem własnych sklepów.

„Kto szuka natury, niech ją znajdzie” – według tego motta ponad 70 zagród wiejskich jest otwartych dla gości. Przytulne gospody, zagrody jeździeckie i rodzinne pensjonaty, przejażdżki wozem i oczywiście zwierzęta przyciągają coraz więcej mieszkańców miast. Goście są rozpieszczani świeżymi jajkami na śniadanie, owocami, warzywami i ziołami         z tutejszych ogrodów, miodem i mięsem własnej produkcji.

 

Edukacja dla małych i dużych – Region nauki – http://www.dahme.spreewald.de/

 

„Dożywotnia nauka”

„Dożywotnia nauka” to dewiza dzisiejszego społeczeństwa. Proces rozpoczynający się          w przedszkolu, sięgający po kształcenie zawodowe, pracę i czas wolny, konieczny dla aktywnej integracji wieku starszego. Kto chce być w dobrej formie, potrzebuje dobrych warunków. U nas można je znaleźć.

 

Rozbudowana sieć szkół

Szkoły ponadpodstawowe obejmują powierzchnię całego powiatu. Gimnazja: w Lübben, Luckau, Eichwalde, Königs Wusterhausen (2), Gimnazjum prywatne „Villa Elisabeth“          w Wildau.

Powszechne szkoły ponadpodstawowe obejmują powierzchnię całego powiatu. Szkoły specjalne oferują wsparcie pedagogiczne w zakresie kłopotów w nauce, pomocy wychowawczej, upośledzenia umysłowego i fizycznego oraz wzrokowego.

 

Oberstufenzentrum (OSZ) kształci zawodowo w ok. 35 zawodach w trzech miejscach. http://www.osz-lds.de/

 

Wyższa Szkoła Techniczna Wildau proponuje studia dzienne, wieczorowe oraz podyplomowe na kierunkach: nauki inżynieryjne, ekonomiczne oraz administracyjne. „Akademia Seniora” stwarza możliwość dalszego kształcenia w zakresie techniki, ekonomii, literatury, środowiska, religii itd. osobom, które rozstały się z aktywnym życiem zawodowym oraz wszystkim pozostałym mieszkańcom.

http://www.tfh-wildau.de/

 

Międzynarodowa Ekonomiczna i Polityczna Wyższa Szkoła Techniczna (FU Villa Elizabeth) proponuje studia kończące się stopniem Bachelor na kierunkach gospodarka i polityka oraz studia językowe.

http://www.privatschule-zeuthen.de/

 

W Finansowej Wyższej Szkole Technicznej w Königs Wusterhausen kształcą się przyszli urzędnicy wyższej służby podatkowej Landu Brandenburgia.

http://www.fhf-kw.de/

 

Uniwersytet Ludowy (VHS) proponuje wielorakie kursy i kółka robocze: nauka języków obcych, elektroniczne przetwarzanie danych i kształcenie zawodowe, sztuka, zajęcia kreatywne i ceramika, społeczeństwo, krajoznawstwo, wiedza o ojczyźnie, zdrowie                 i odpoczynek, egzaminy ukończenia szkół w kształceniu wtórnym, kształcenie zawodowe.

http://www.vhs-dahme-spreewald.de/

 

Powiatowa Szkoła Muzyczna Dahme – Spreewald proponuje naukę gry na instrumentach oraz śpiewu w trybie indywidualnym, grupowym oraz zespołowym dla wszystkich grup wiekowych w Luckau, Lübben, Königs Wusterhausen oraz innych filiach.

http://www.kreismusikschule-dahme-spreewald.de/

 

Dzięki korzystnemu położeniu i optymalnej sieci komunikacyjnej powiatu, dotarcie do uniwersytetów i wyższych szkół technicznych w Berlinie, Poczdamie, Frankfurcie nad Odrą oraz Cottbus, jest możliwe w niecałą godzinę. 

 

W centrum Europy – http://www.dahme.spreewald.de/

 

Dobre widoki

Aktywnie staramy się korzystać z szans oferowanych przez poszerzoną Europę. Zabiegamy    o realizację europejskich doświadczeń i wsparcie w naszym regionie.

Przyczyniamy się do kształcenia międzynarodowego klimatu gospodarczego jako partner        i koordynator w wielu krajowych i europejskich projektach.

 

Dobre partnerstwa

Powiat ściśle współpracuje z Powiatem Wolsztyńskim, położonym w Wielkopolsce. Różnorodne powiązania między powiatami o bardzo zbliżonej strukturze istnieją od 2000 roku.

Poza tym rozwinęły się partnerstwa na płaszczyźnie gminnej i miejskiej, np. między miastami Lübben i Wolsztyn, gminą Przemęt i Bestensee, gminą Siedlec i urzędem Golßener Land.

Powiązanie z Europą wschodnią stało się znakiem markowym dla Wyższej Szkoły Technicznej w Wildau, utrzymującej kontakty naukowo – techniczne w zakresie nowych materiałów, biotechnologii oraz badań środowiska z 10 krajami.

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18091183      online: 1
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt