Promocja książki Jacka Piętki „Wolsztyński Słownik Powstańców Wielkopolskich”
2019-01-04
3 stycznia br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera odbyła się promocja książki Jacka Piętki „Wolsztyński Słownik Powstańców Wielkopolskich”. Wydarzenie jest częścią obchodów przypadającej w tym roku 100 Rocznicy Wyzwolenia Wolsztyna podczas Powstania Wielkopolskiego. Sto lat temu Wielkopolska dzięki wysiłkom naszych przodków znalazła się w granicach państwa polskiego. Wolsztyn został wyzwolony 5 stycznia 1919 roku. Powstanie Wielkopolskie jest jednym z nielicznych zwycięskich zrywów wyzwoleńczych w historii Polski.
Książkę wydała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn w serii „Ocalić od zapomnienia”. Autor, Jacek Piętka, jest z zamiłowania genealogiem, członkiem Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” w Mnichowie koło Gniezna. Obecnie bierze udział w projekcie towarzystwa, mającym na celu spisanie biogramów wszystkich uczestników Powstania Wielkopolskiego. Biografie przedstawione w „Wolsztyńskim Słowniku Powstańców Wielkopolskich” ujrzały światło dzienne dzięki ogromnej pracy autora. W książce zawarto 281 życiorysów powstańców związanych z Ziemią Wolsztyńską i wyzwoleniem Wolsztyna.
Spotkanie w wolsztyńskiej bibliotece prowadził Zbigniew Kowalewicz, prezes koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i frekwencją słuchaczy. Autor opowiadał o pracy nad książką, w jaki sposób zdobywał informacje, z jakich korzystał źródeł i o perypetiach związanych z poszukiwaniem żyjących potomków powstańców, którzy mogliby podzielić się swoją wiedzą. Podczas rozmowy odtwarzana była prezentacja ukazująca zdjęcia powstańców oraz dokumentująca pracę nad książką i inicjatywy upamiętniające powstanie. W trakcie spotkania głos zabrał burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, pogratulował autorowi i wyraził nadzieję, że jego publikacja dotrze do dzieci i młodzieży, by mogła poznać swoje dziedzictwo. Również wicestarosta wolsztyński Mariusz Silski wyraził swoje gratulacje i powiedział kilka słów na temat powstania. Wydarzenie uświetniła swoim śpiewem Patrycja Krawczyk.

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 16250055      online: 1
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt